Bezpłatna mammografia

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

W sierpniu zorganizowane zostaną bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2). Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się 14 sierpnia  przy Galerii EMKA, ul. Jana Pawła II 30.