Powstanie hal do produkcji mebli

800 tys. zł dotacji dostanie firma Platan Meble sp. z o.o.na budowę kolejnego zakładu w Koszalinie. Koszt inwestycji to 2,6 mln zł. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisali właściciele firmy z marszałkiem województwa.
Platan Meble Sp. z.o.o  zajmuje się sprowadzaniem tkanin i elementów metalowych, wzornictwem przemysłowym oraz produkcją i sprzedażą mebli.
To osiemnasta z dziewiętnastu planowanych umów,  zawartych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łącznie lokalni przedsiębiorcy otrzymali 12,2 mln zł. Na rozdanie czeka jeszcze 6,8 mln zł, ale ta suma trafi do puli w kolejnym konkursie dla firm. Trzeba je będzie wydać jeszcze w tym roku, także w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Właściciele firmy mają już w naszym mieście dwa zakłady, oba przy ul. Lnianej. Pieniądze otrzymane  z Unii Europejskiej za pośrednictwem marszałka województwa pójdą na budowę nowoczesnego technologicznie zakładu produkcyjnego. Poza tym firma kupi innowacyjne wyposażenie do produkcji mebli. Zwiększy też zatrudnienie, które obecnie wynosi sto osób. Docelowo ma ono wzrosnąć do trzystu osób. Wśród obecnie pracujących w koszalińskich zakładach są także osadzeni w Zakładach Karnych w Koszalinie i Dobrowie. Są też byli więźniowie, których firma zatrudniła po ich zakończeniu odbywania kary.
- Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego nasi przedsiębiorcy mogą konkurować z wszystkimi innymi z całego świata – podkreślił Tomasz  Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski. – Finalizujemy też negocjację z Komisją Europejską, aby można było przesunąć pieniądze przeznaczone pierwotnie na inne cele, na te inwestycje, które unowocześnią polskie firmy.
- Pochodzimy z Koszalina, tutaj się uczyliśmy, dlatego tutaj inwestujemy –przyznaje Mariusz Falarz, współwłaściciel firmy Platan Meble sp. z o.o. – Liczymy na to, że uda nam się przenieść cała produkcję z południa Polski nad morze. Otrzymane pieniądze przeznaczymy na stworzenie nowoczesnego zakładu, z nowoczesną linią do obróbki tkanin. Takich urządzeń jest tylko kilka w kraju. Wciąż szukamy pracowników. W Karlinie zatrudniamy szwaczki. Planujemy zatrudnić  ich jeszcze więcej.
Nowy zakład powstanie przy ul. Różanej w ciągu dziesięciu miesięcy.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, w którego gabinecie doszło do podpisania umowy, cieszy się, że obecni inwestorzy postanowili rozwijać swoją działalność w naszym mieście.
(ejm)