Doradczynie prezydenta

Doradczynie prezydenta        ::  Fot:   Marcin Torbiński

Panie stanowią ponad połowę mieszkańców Koszalina, ale według wielu z nich sprawy dotyczące kobiet są spychane na bok. Taka sytuacja nie powinna mieć więcej miejsca, bo przy prezydencie miasta powstał organ doradczy w postaci Rady Kobiet.
Rada Kobiet składa się z kreatywnych i przedsiębiorczych mieszkanek Koszalina. Powołania do tego organu otrzymało piętnaście aktywnych pań ze stowarzyszeń kobiecych, kościelnych i rodzinnych.

– To jest taka rada, która będzie opiniowała wiele ważnych spraw, dotyczących strategii, planowania budżetu czy też monitorowania działań prezydenta w zakresie inwestycji z punktu widzenia kobiet i rodzin. Takiego organu brakowało w Koszalinie – podkreślała Dorota Chałat, pomysłodawczyni Rady Kobiet i jej radna.
Do głównych zadań Rady Kobiet będzie należało opiniowanie aktów prawnych, mających wpływ na sytuację pań w Koszalinie. Organ będzie pełnił zatem jedynie funkcję doradczą przy prezydencie, ale jak podkreślają radne, to i tak dużo. Zadowolony z powstania Rady Kobiet i otwarty na współpracę z nią jest sam włodarz miasta. – Wiele z tych pań ma swoje pomysły na działalność i na to, co powinno się w innych dziedzinach życia w Koszalinie. W radach szukamy też inspiracji. Nie udajemy, że mamy patent i mądrość na wszystko. Wiele pomysłów, które wyszły z inicjatywy rad, zostało już zrealizowanych i wiele jeszcze przed nami – zapewniał Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
W skład rady weszły: Dorota Róża Chałat, Katarzyna Czarkowska, Iwona Dalati, Katarzyna Grzybowska, Magdalena Kiner, Małgorzata Konieczna, Wioletta Kordylas, Alicja Skórowska-Kaczor, Teresa Labisch, Anna Pawliczek, Patrycja Socha, Jolanta Stempowska, Danuta Szewczak, Wanda Ewa Szuster i Teresa Turkiewicz.
Obecny skład Rady Kobiet pozostanie aktualny przez kolejne cztery miesiące. Panie zdążą zatem ustalić procedury i opracować dokumenty. Po okresie wyborczym zostanie powołana nowa rada na pięcioletnią kadencję, pokrywającą się z kadencją samorządu. (as)