Miasto - Tygodnik Koszaliński

Integracja społeczników

    Integracja społeczników      ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Pracownia Pozarządowa działa już 18 lat. Je głównym zadaniem jest wpieranie organizacji pozarządowych, których w Koszalinie jest ponad 300. Instytucja otrzyma ponad pół miliona złotych w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

To program Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.W tegorocznej edycji FIO oferty złożyło ponad 2,5 tys. organizacji. O dofinansowanie można było ubiegać się w ramach czterech priorytetów: Małe Inicjatywy, Aktywne Społeczeństwo, Aktywni Obywatele i Silne Organizacje Pozarządowe. Rekomendacje dostało 539 ofert.

Przedsięwzięcie przygotowane przez Pracownię Pozarządową zacznie się pod koniec lipca i potrwa do końca 2019 roku. Podjęte w jego ramach działania mają zmienić sytuację koszalińskich stowarzyszeń i fundacji. Do wspólnego przeprowadzenia projektu Pracownia Pozarządowa zaprosiła lokalnych liderów, m. in. Michała Bielińskiego, Natalię Sulimę, Agnieszkę Marczak.
- Naszym pierwszym działaniem będzie ognisko sąsiedzkie dla lokalnych społeczników – informuje Monika Widocka, wiceprezes zarządu Pracowni Pozarządowej. – Przygotowujemy też spotkania integracyjne, seanse filmowe dotyczące tematyki obywatelskiej. Utworzymy specjalny portal internetowy z informacjami o wszystkich koszalińskich fundacjach i stowarzyszeniach, aby ułatwić mieszkańcom Koszalina dostęp do nich. Chcemy zwiększyć ich świadomość, jak wielu społeczników działa w mieście. W kawiarniach postawimy stojaki z gazetami i książkami dotyczącymi działalności społecznej, budżetu obywatelskiego. Pomożemy też tym, którzy chcą założyć organizację pozarządową. Skontaktujemy ich z prawnikami, specjalistami od marketingu i promocji oraz pozyskiwania funduszy. Zbudujemy poza tym grupę medialną, która zajmie się promocją naszych działań, organizacją wystaw, filmów, przeprowadzaniem wywiadów.
- Chcemy robić jeszcze więcej dobrego dla naszej społeczności lokalnej – zapewnia Michał Bieliński z organizacji Rozbiegany Koszalin. – Wszyscy społecznicy poświęcają na to swój wolny czas. Szacujemy, że kilkanaście procent koszalinian jest zaangażowanych w działalność różnych fundacji czy stowarzyszeń. Albo sami w nich działają, albo robią to członkowie ich rodzin, znajomi.
Pracownia Pozarządowa organizuje m. in. Festiwal Organizacji Pozarządowych. Wydaje też publikację z opisem wszystkich koszalińskich organizacji pozarządowych, które wyraziły na to zgodę.
(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Integracja społeczników