Przesuwane terminy remontu amfiteatru

Przesuwane terminy remontu amfiteatru      ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

W maju 2016 roku, z okazji 750-lecia Koszalina, w świetle kamer podpisano między Koszalinem a Neubrandenburgiem porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji projektu „Park rekreacyjno-kulturowy”, w ramach którego miał zostać wyremontowany koszaliński amfiteatr.

Minęły ponad dwa lata, a obiekt straszy pustką.Przykład remontu amfiteatru pokazuje, że nie powinno się rzucać terminami realizacji bez pewności finansowania. Zarówno dyrekcja Centrum Kultury 105 (instytucja zarządzająca obiektem), jak i prezydent miasta, wielokrotnie zapowiadali terminy startu inwestycji.

Zaczęło się już w sierpniu 2016 roku. Przedstawiono wówczas wizualizację architektoniczną i stwierdzono, że prace rozpoczną się w roku 2017 lub na początku 2018. Inwestycja nie ruszyła, natomiast pokazano nową wizualizację. Poprzedni projekt z drewnianym wykończeniem wylądował w koszu. Na konferencji prasowej dyrekcja CK105 zapowiedziała, że w roku 2017 ma być wybrany wykonawca. W temacie nadal była jednak cisza. W czerwcu bieżącego roku prezydent zapowiedział, że 2 lipca zostanie podpisana ze stroną niemiecką umowa na modernizację amfiteatru. Termin ten minął, a nadal niczego nie podpisano. Skąd taka zwłoka?

Zamiast remontu – pustki
Koszalin chwali się nowym hasłem – Centrum Pomorza. Podczas trwającego lata niestety sytuacja w mieście jest odwrotna. Ofertą biją miasto na głowę Kołobrzeg, Darłowo czy Szczecinek. W związku z zapowiadanym remontem, który miał w tej chwili trwać, amfiteatr jest zamknięty. Nie ma więc tam żadnych koncertów. Popularny Kabareton musiał przenieść się do Hali Widowiskowo-Sportowej. Odwołano festiwal Ulica Smaków oraz Festiwal Pełnia Życia. Nie ma także festiwalu Na Fali, na który w ciągu trzech lat wydano niemal milion złotych i który miał stać się marką taką, jak festiwale w Sopocie i Opolu. Wszyscy więc czekają na remont, a nawet nie rozpisano przetargu na wykonawcę. Dlaczego?
– Przesunięcie podpisania umowy jest spowodowane uzupełnieniami, jakie partner wiodący Neubrandenburg miał zlecone do wykonania. Obecnie umowa jest w przygotowaniu przez LFI (niemiecka jednostka przygotowująca umowy) – czytamy w komunikacie przysłanym przez Andrzeja Fulbiszewskiego z Urzędu Miejskiego w Koszalinie.
Obecnie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej CK105 możemy znaleźć jedynie przetarg na pełnienie nadzoru inwestorskiego.

Przetarg tuż-tuż...
– Przetarg na budowę będzie ogłoszony w tym tygodniu (kiedy oddawaliśmy numer do druku, nie było go – przyp. red.), przedłużenie terminu ogłoszenia związane jest harmonogramem zadań wynikającym z projektu INTERREG – partner niemiecki robił uzupełnienia do projektu, co spowodowało przesunięcie podpisania umowy, a co za tym idzie ogłoszenie przetargu na budowlankę, na co CK105 nie miało wpływu – czytamy w informacji od Andrzeja Fulbiszewskiego.
Wygląda więc na to, że wszystkie opóźnienia i wina za to, że przez całe wakacje amfiteatr stoi pusty – bez imprez i remontu – zrzucana jest na Niemców. Wysłaliśmy więc zapytanie do magistratu w Neubrandenburgu.

Umowa może we wrześniu
– Mam dobre informacje – pisze Sebastian Welzel z Urzędu Miejskiego w Neubrandenburgu. – Mamy pozytywne sygnały z zarządu euroregionu Meklenburgii-Pomorza Przedniego. Mamy informacje, że dokumenty na finansowanie są już gotowe. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to będziemy mogli zaprosić delegację z Koszalina we wrześniu na oficjalne podpisanie umowy. Prace w obu miastach będą mogły wystartować pod koniec roku – dodaje.
Przed nami jeszcze przetarg na wykonawcę. Ostatnio często się zdarza, że brakuje chętnych firm lub oferty są zbyt drogie. Na razie za wcześnie mówić jak to będzie w Koszalinie. Fakt jest taki, że szastano przez ostatnie dwa lata terminami i mamiono opinię publiczną „szklanymi domami”, a tymczasem obiekt stoi zupełnie bezużytecznie. To, że remont jest potrzebny jest oczywistością. W przyszłości amfiteatr w Koszalinie ma mieć więcej miejsc do siedzenia, nowoczesną aparaturę techniczną i pomieszczenia dla lokalnych artystów i stowarzyszeń. Dofinansowanie unijne na projekt dotyczący obu miast wynosi 2,8 miliona euro. Prace powinny się zakończyć w 2020 roku.

Mateusz Prus