Miasto - Tygodnik Koszaliński

Upał

Dawno nie mieliśmy takiego lata. Temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza, woda w Bałtyku i jeziorach ciepła, plaże zatłoczone do granic ich pojemności, Polacy odpoczywają.
Przy okazji możemy sobie poobserwować najnowsze trendy mody i zachowania rodaków w miejscach publicznych. Jeśli chodzi o modę, to wiele się zmienia, ale nawyki z lat poprzednich pozostają.
Najbardziej znanym, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, jest zamiłowanie Polaków do noszenia sandałów. I świetnie, bo przecież można stopy przewietrzyć. Ale jak zwykle zmodyfikowaliśmy chęć zdrowego trybu życia i złamaliśmy zasady obowiązujące resztę świata. Świat nierozważnie doszedł do wniosku, że jak sandały, to na gołe stopy. My mówimy stanowcze „nie” i zakładamy skarpety. Drobiazg niby, ale odróżnia nas zasadniczo od innych i staje się symbolem niezależności.
Druga kwestia. Podkoszulek! To także sprawa polskiego honoru. Świat zapomniał już o podkoszulkach „na ramiączkach”, zwanych „żonobijkami” lub „konkubentkami”. U nas do zapomnienia nie doszło, a wręcz przeciwnie. Coraz więcej widzimy osobników w takim stroju, lekko tylko okrywającym klatkę piersiową. Facet w takim podkoszulku podkreśla swoją niezależność, siłę i stanowczość. Nieważne, że jego wygląd nie cieszy oka płci przeciwnej, że kojarzy się ze starodawnością i bylejakością. Polak w żonobijce wie, co robi. A jeśli zdobył podkoszulek tego rodzaju, ale ażurowy, to uchodzi za prawdziwego macho.
I kwestia trzecia, może najważniejsza: waga rodaków i związany z nią wygląd. Kategorii w tym kontekście jest kilka. Wielu mężczyzn wyrzeźbiło swoje mięśnie, poświęcając na to rzeźbienie wiele czasu. Dzisiaj święcą tryumf. W samych spodenkach kąpielowych, a nawet w samych majtkach, demonstrują bicepsy i inne mięśnie, i za nic mają zakazy, pojawiające się w wielu miejscach, zabraniające np. wejścia do restauracji w stroju niekompletnym. Siłacze tacy charakteryzują się także tak zwanym „rozpuszczaniem skrzydeł”. Tłumaczę co to jest: idący siłacz ma ręce bardzo oddalone od tułowia, co sugeruje, że właśnie mięśnie, które ćwiczył miesiącami, nie pozwalają na zbliżenie kończyn do tułowia. Podobno tacy faceci ciszą się dużą „łownością”, czyli powodzeniem u pań.
Kwestia czwarta. Ważna niemniej od pozostałych, ale często wstydliwa i kwitowana milczeniem. Tusza. Ta paskuda latem pokazuje się w całej okazałości. Mówi się, że ponad 70% Polaków ma problemy z wagą, a raczej nadwagą. Ale co tam. Jedzenie w dużych ilościach wszystkiego, co smaczne a niezdrowe, to także nasza specjalność.
Z powodu ocieplenia klimatu już niedługo w naszym kraju będą rosnąć palmy – mówią przewidywacze. Wtedy wszystkim pokażemy, co potrafimy.
Andrzej Rudnik

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Upał