Z pociągu do autobusu – utrudnienia na kolei

Początek września to nie tylko nowy rok szkolny, ale także zmiana rozkładów jazdy pociągów w naszym regionie. Przez kilka tygodni składy Pendolino będą dojeżdżać tylko do Sławna.

Od 18 września do 2 października 2018 roku na linii nr 202, na odcinku Koszalin-Sławno będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa. Utrudnienia dla podróżnych nie będą spowodowane wyczekiwanymi od dawna pracami modernizacyjnymi, które przyspieszą jazdę pociągów na trasie z Koszalina do Trójmiasta.
– Jest to związane z wymianą rozjazdów na stacji Skibno – informuje Zbigniew Wolny z Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Prace te nie mają nic wspólnego z ewentualną budową drugiego toru.
Przypomnijmy, że 9 lutego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i konsorcjum biur projektowych podpisały umowę. Dotyczy ona opracowania dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Prace na ciągu transportowym Trójmiasto – Szczecin na odcinku Słupsk – Szczecin Dąbie przez Koszalin – Stargard/Kołobrzeg – Goleniów, obejmującym linie kolejowe nr 202, 351, 401 i 402”. Studium ma wypracować optymalny wariant inwestycji na liniach Słupsk – Koszalin – Kołobrzeg – Szczecin oraz Słupsk – Koszalin – Stargard – Szczecin. Dotyczy ono łącznie około 400 km linii kolejowych.
Inwestycja ma skrócić czas przejazdów pociągów pasażerskich między Trójmiastem a Szczecinem. Wyniki studium umożliwią poprawę przepustowości linii kolejowych i uruchomienie większej liczby połączeń zarówno regularnych, jak i sezonowych na trasie Trójmiasto – Szczecin. Obecnie dla odcinka Gdynia – Słupsk opracowywana jest dokumentacja projektowa, która zakłada przystosowanie linii do prędkości 160-200 km/h.
– Termin zakończenia prac nad studium to trzeci kwartał przyszłego roku – dodaje Zbigniew Wolny. – Rozpoczęcie inwestycji planowane jest już w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Poprawi ona i zwiększy dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Zlikwidowane zostaną między innymi ograniczenia prędkości i tzw. „wąskie gardła”.
(ejm)