Jeszcze jest czas na zdobycie indeksu

Sierpień to dla wielu maturzystów miesiąc wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Ci, którzy postanowili postarać się o wyższe wykształcenie, nie będą mieć problemu ze zdobyciem indeksu.

Na koszalińskich uczelniach rekrutacja potrwa do rozpoczęcia roku akademickiego.Politechnika Koszalińska proponuje 27 kierunków na studiach I stopnia i 14 kierunków na studiach II stopnia. Na studia stacjonarne I stopnia uczelnia chce przyjąć tysiąc osób, a połowę tej liczby na  niestacjonarne. Najwięcej chętnych jest na informatykę, budownictwo, architekturę wnętrz i wzornictwo.
- Na te kierunki przyjęliśmy więcej kandydatów niż w roku ubiegłym – cieszy się prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. - Dużo chętnych zgłosiło się na ekonomię, finanse i rachunkowość, a także na mechanikę i budowę maszyn. Nie jest więc źle, choć już wcześniej musieliśmy zamknąć kilka kierunków, na przykład technikę rolniczą i leśną, ochronę środowiska. Od kilku lat nie mieliśmy chętnych do ich studiowania.
W 2018 r. uczelnia, który w tym roku świętuje 50-lecie istnienia, uruchamia nowy kierunek. Od października na studiach I stopnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych będzie można studiować logistykę. To skutek próśb dyrekcji szkół ekonomicznych w regionie, a także ich absolwentów, którzy nie mieli gdzie studiować tego kierunku, a inny ich nie interesował.
- Zgłosiło się już sporo kandydatów na ten kierunek – przyznaje rektor PK. - Przygotowaliśmy sześćdziesiąt miejsc i myślę, że je zapełnimy. Gdyby chętnych było więcej, to też nie ma problemu. Wychodzimy naprzeciw naszym studentom i możemy zwiększyć liczbę miejsc.
Od dwóch lat na politechnice można też studiować inżynierię i automatyzację w przemyśle drzewnym. Ten kierunek politechnika prowadzi wspólnie z firmą Kronospan. Zajęcia odbywają się w Szczecinku na Wydziale Zamiejscowym Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej. Studia inżynierskie trwają cztery lata.
Politechnika czeka na nowych studentów niemal do końca września. Rekrutacja odbywa się elektronicznie na stronie internetowej uczelni www.tu.koszalin.pl.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa prowadzi nabór do końca września. Uczelnia zaprasza do studiowania na studiach stacjonarnych na kierunkach: ratownictwo medyczne, fizjoterapia (studia pięcioletnie jednolite), pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, pedagogika, kosmetologia, bezpieczeństwo narodowe. Nowym kierunkiem będzie dietetyka, a jeśli uczelnia otrzyma zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, to otworzy studia II stopnia (magisterskie uzupełniające) na pielęgniarstwie.