Darmowe dojazdy nie tylko do szkół

Czy pan prezydent wie, ile kosztuje bilet normalny? Dlaczego czcionka rozkładów jazdy jest taka mała?

Takie i inne pytania zadawali dziennikarze władzom miasta i Miejskiego Zakładu Komunikacji podczas konferencji zwołanej w autobusie. Jej głównym tematem był pilotażowy program bezpłatnych przejazdów dla uczniów mieszkających w Koszalinie.

Pomysł autorstwa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska nie zyskał aprobaty włodarzy miasta i radnych, nawet gdy pod obywatelskim projektem uchwały „Dzieciaki bez biletów” podpisało się dwa tysiące osób. Kilka miesięcy temu Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, ogłosił, że od nowego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych będą jeździć miejskimi autobusami za darmo. Radni, z których większość należy do popierającej Piotra Jedlińskiego Platformy Obywatelskiej, przyjęła projekt uchwały o darmowych przejazdach dla uczniów. Dotyczą one tylko mieszkańców Koszalina, dlatego bardzo ważne jest posiadanie przy sobie legitymacji szkolnej z adresem zamieszkania. Uchwała wejdzie w życie 3 września.
– Darmowe przejazdy będą obowiązywały także w weekendy i nie tylko na trasie z domu do szkoły i z powrotem – podkreśla prezydent Koszalina. – Mamy nadzieję, że spowodują zwiększenie liczby pasażerów i skrócą kolejki po bilety kupowane u kierowcy. Koszt uczniowskich przejazdów – ponad milion sześćset tysięcy złotych rocznie – pokryjemy z budżetu miasta. Szacujemy na podstawie popytu i liczby kupowanych biletów miesięcznych, że z darmowych przejazdów skorzysta osiem tysięcy uczniów W kolejnych latach być może rozszerzymy darmowe przejazdy na uczniów szkół średnich, jeśli będzie na to zapotrzebowanie.
Włodarze miasta, radni i większość dziennikarzy, na co dzień poruszający się autami, mogli sprawdzić, jak wygląda korzystanie z transportu publicznego. Przekonali się w jakim stanie są przystanki, czy autobusy są wygodne i jeżdżą punktualnie. Andrzej Bacławski, prezes MZK, i Anna Grabuszyńska, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu, zapewniają, że spółka jest otwarta na prośby mieszkańców odnośnie kursowania autobusów. Trwają badania ankietowe, aby sprawdzić, ile osób w poszczególnych grupach wiekowych i o jakich porach korzysta z miejskiego transportu. Zakończą się one w grudniu, aby uwzględniły uczniów i studentów. Na razie MZK i ZDiT planują ustawienie słupka przystankowego przy ul. Orląt Lwowskich po stronie akademików. Rozmawiają też z gminą Świeszyno o uruchomieniu drugiej linii autobusowej na jej terenie.
(ejm)