Koszalin przyjazny rowerzystom

13 września oficjalnie Koszalin stanie się (po raz drugi zresztą) Gminą Przyjazną Rowerzystom. Tytuł już jest, pozostaje tylko go odebrać. Będzie ku temu okazja właśnie 13. na kieleckich targach Bike Expo.
To ogólnopolski konkurs współorganizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polską Organizację Turystyczną, Związek Powiatów Polskich, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe, producenta rowerów elektrycznych i producenta samoobsługowych stacji naprawy rowerów.

Zgłosiło się do niego ponad 50 gmin z całej Polski. - Jury, rozpatrując kandydatury, brało pod uwagę działania gmin promujące i wspierające rowerowy tryb życia – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Oceniało aktywną działalność rowerową na terenie zgłoszonej gminy. Liczyły się nie tylko prowadzone inwestycje i ich zgodność z obowiązującymi standardami infrastrukturalnymi, ale również działalność kół i klubów rowerowych, organizowane rowerowe wydarzenia i inicjatywy dla mieszkańców – wymienia rzecznik ratusza.
Koszalin zdobył tytuł w kategorii dużych miast do 500 tysięcy mieszkańców. Wyróżnienie otrzymały również: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Kalisz. – Bardzo się cieszę, że organizatorzy konkursu dostrzegli nasze starania i działania na rzecz promowania zachowań proekologicznych, popularyzacji jazdy na rowerze, uruchomienia Koszalińskiego Roweru Miejskiego, budowy kilkudziesięciu kilometrów nowych tras rowerowych w ostatnich latach. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować naszym mieszkańcom, wszystkim sympatykom rowerów, szczególnie koszalińskiej Rowerii za aktywne wspieranie działań samorządu. Kolejne już wyróżnienie to nasz wspólny sukces, który przekłada się na wymierne efekty - poprawę jakości życia, dbałości o nasze środowisko, wzrost bezpieczeństwa i popularyzację zdrowego stylu życia – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
Laureatami konkursu zostali także nasi sąsiedzi: Kołobrzeg i Sianów. (oprac. aw)