Koszalinianie wybiorą pomysły na lepsze miasto

W pierwszej połowie października koszalinianie, którzy skończyli 16 lat, wybiorą kolejne inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Pod głosowanie poddanych zostanie ponad 20 pomysłów. W 2019 r. miasto przeznaczy na wykonanie społecznych inicjatyw 3 mln zł.

Wybierać będzie można drogą tradycyjną, czyli przez wypełnienie papierowego formularza, a także przez internet. Ważną częścią Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego są spotkania osiedlowe. W ich trakcie mieszkańcy mogą wybrać pomysły do wykonania spośród wszystkich zgłoszonych na danym osiedlu i spełniających warunki formalne.

Przed wakacjami takie spotkania miały miejsce na osiedlach Tysiąclecia, Wańkowicza i Nowobramskim. Ich mieszkańcy podczas dyskusji osiągnęli porozumienie i zgodnie zdecydowali, które pomysły wcielą w życie. Za pieniądze z miejskiej kasy zorganizują m.in. wyjazd do Parku Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie, festyn w Sportowej Dolinie czy spotkania integracyjne.
Pomysł koszalinian z osiedla Wspólny Dom na rewitalizację podwórka przy ul. Moniuszki nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej. Jednak władze miasta zapowiadają, że nie zostawią mieszkańców bez wsparcia. Po zebraniu z nimi ustalono, że, być może jeszcze w tym roku, zacznie się budowa drogi dojazdowej przy ul. Moniuszki. Ta inwestycja ma kosztować 320 tys. zł, czyli przekracza finansowo założenia osiedlowych pomysłów w ramach BO. Za 115 tys. zł miasto przeznaczy na inwestycje w ramach BO na innym osiedlu.
– Nauczeni doświadczeniem z ubiegłych lat, gdy okazywało się, że ostateczna kwota inwestycji przekracza tę zaplanowaną, przeznaczymy te pieniądze jako rezerwę finansową – informuje Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. – Na pięciu osiedlach mieszkańcy już wybrali jedną inwestycję z kilku. Na osiedlu Jedliny powstanie boisko między ulicami Zubrzyckiego a Giełdową, na osiedlu Na Skarpie: plac zabaw przy ulicy Limanowskiego. Osiedle Raduszka zyska osiem lamp solarnych. Na osiedlu Unii Europejskiej powstaną chodniki, łączące tereny rekreacyjne z ulicami Francuską i Włoską.
Tomasz Czuczak cieszy się, że z każdym rokiem przybywa pomysłów od koszalinian na poprawienie i upiększenie życia w mieście. Dlatego w nowej kadencji samorządu Rada Miejska zmieni zasady formuły budżetu obywatelskiego, bo tego wymaga ustawa, która weszła w życie na początku bieżącego roku.
– Obawiam się, że nie uda nam się utrzymać dotychczasowej metody spotkań z mieszkańcami na osiedlu, aby wspólnie wybierali to, co na ich terenie jest najpotrzebniejsze – dodaje Tomasz Czuczak. – Poza tym mimo rosnącej liczby zgłaszanych pomysłów liczba oceniających je urzędników nie zwiększa się. Oni sami też na co dzień zajmują się określonym zakresem zadań, nie mają kompetencji do szerokiej oceny wszystkich pomysłów.
Na razie trwa wykonywanie pomysłów wybranych w roku ubiegłym.
Są to: rekreacyjne ścieżki rowerowe na Górze Chełmskiej i badania dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat, które potrwają od 6 do 16 września w godz. 9-18.
(ejm)