TKK dotrze do Biesiekierza

TKK dotrze do Biesiekierza   ::  Fot:   Maricin Torbiński

Telewizja Kablowa Koszalin zwiększa zasięg swoich usług. Już niedługo dostęp do szybkiego internetu będą mieli mieszkańcy gminy Biesiekierz.

Wójt gminy Andrzej Leśniewicz i prezes Telewizji Kablowej Koszalin Jarosław Bihun podpisali list intencyjny, na mocy którego zrealizowana zostanie wieloetapowa inwestycja, polegająca na wdrożeniu szerokopasmowego internetu opartego na technologii światłowodów.

– Inwestycja pozwoli dotrzeć z sygnałem do wielu gospodarstw, gdzie do tej pory zasięg kablowy był nieosiągalny – mówi prezes TKK Jarosław Bihun. – Jest to projekt długofalowy, budowanie sieci będzie trwało co najmniej dwa lata, bo teren gminy jest rozległy i nie jest łatwy do zabudowania.
Zadowolenia z podpisania listu intencyjnego nie krył wójt gminy. – Cieszymy się, że partnerem tego listu jest sprawdzona, solida firma. Telewizja Kablowa Koszalin to innowacyjna spółka o szerokich możliwościach.
Andrzej Leśniewicz podkreślił, że pomimo dużych inwestycji w gminie Biesiekierz cyfrowo byli wykluczeni. Rozwój usług telekomunikacyjnych zatrzymał się tu na poziomie sprzed 10 lat, kiedy szczytem były transmisje do 10 Mb/s. – Nasze placówki oświatowe usytuowane są w różnych częściach gminy, począwszy od strony zachodniej – w Świeminie, w części środkowej – Biesiekierzu i skończywszy na części zachodniej – w Starych Bielicach. Zróżnicowanie transmisji jest od 1 Mb/s do 30 Mb/s, w związku z tym dostęp do internetu jest utrudniony.
Szybki internet z TKK (do 500 Mb/s) ma to zmienić. Dzięki niemu gmina będzie mogła wdrożyć eUsługi i wziąć udział w programie Ministerstwa Cyfryzacji polegającym na zapewnieniu szkołom bezpłatnego dostępu do szybkiego internetu. Jednostki oświatowe będą mogły uczestniczyć w różnych projektach europejskich. Teraz było to niemożliwe. Gmina Biesiekierz nie będzie finansować przedsięwzięcia na żadnym z jego etapów. Udostępni natomiast tereny pod inwestycję. Przy okazji remontów dróg TKK położy kanały technologiczne i sieci światłowodowe. Wójt zapewnił, że gmina dołoży wszelkich starań, by inwestycja przebiegała sprawnie. – Spółka wstrzeliła się w nasze zadania – zadowolenia nie kryje Jan Rodak, zastępca wójta gminy Biesiekierz. – W Starych Bielicach remontujemy teraz 1,5 km dróg i to właśnie tam będzie można rozpocząć inwestycję. Mieszkańcy często o nią pytali. Mam nadzieję, że TKK znakomicie wykorzysta te warunki i będzie to z korzyścią dla mieszkańców i dla spółki, a także gminy, bo wejdziemy w etap nowego internetu, bardzo wyczekiwanego.
(mkc)