Miasto - Tygodnik Koszaliński

Koszalin świętuje sto lat niepodległości

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak przystało na tak piękny jubileusz, są wyjątkowe. Imprezy upamiętniające to wydarzenie nie ograniczają się jedynie do daty 11 listopada. W Koszalinie trwają od września do grudnia.

W ramach obchodów jubileuszu w Koszalinie odbywają się m.in. warsztaty, konkursy, prelekcje, koncerty oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. W organizację wystaw poświęconych stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie zaangażowały się takie instytucje, jak: Centrum Kultury 105, muzeum, Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe.

Jubileusz w wyjątkowy sposób uczczą także uczniowie koszalińskich placówek oświatowych. – 8 października koszalińscy licealiści będą tańczyli poloneza na placu przed koszalińskim ratuszem. Zatańczy dokładnie sto par na stulecie niepodległości. Odbędzie się także jeden z najpiękniejszych przeglądów piosenki przedszkolnej. Przedszkolaki zaśpiewają piosenki niepodległościowe. Ta impreza odbędzie się w Filharmonii Koszalińskiej – mówił Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina.
Obchody święta 11 listopada w Koszalinie z reguły odbywały się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku uroczystości zostaną przeniesione na Rynek Staromiejski. – W tym dniu chcemy zademonstrować mieszkańcom Koszalina nowy sprzęt „Poprad”, który wszedł w uzbrojenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Będzie też kilka niespodzianek. Planujemy zaprezentować sprzęt wojskowy z innych jednostek – mówił płk. Mariusz Janikowski, dowódca Garnizonu Koszalin.
Z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Marszałka Józefa Piłsudskiego ogłosiło konkurs na okazjonalną statuetkę. Zwyciężyła go Julia Samborska, uczennica liceum plastycznego. – Będziemy je wręczali organizatorom najładniejszych imprez związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Na awersie widnieje podobizna marszałka Józefa Piłsudskiego oraz nazwa stowarzyszenia, a na rewersie piękny orzeł. Cieszę się, że młodzi ludzie wzięli udział w tym konkursie – przyznał Paweł Michalak z Komitetu Honorowego koszalińskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Statuetka jest unikatowa, bo wykonano tylko dwadzieścia sztuk takiej nagrody.
Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie www.koszalin.pl.
(as)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Koszalin świętuje sto lat niepodległości