Stadion na pewno powstanie

Stadion na pewno powstanie  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Nie wiadomo jeszcze kiedy, za ile, ani jak będzie wyglądał.  Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć zebrani w poniedziałek w ratuszu przestawiciele Urzędu Miejskiego, środowiska sportowego i mieszkańcy Koszalina.
Wszyscy zebrani podczas kolejnego spotkania w ramach konsultacji społecznych mówią jednym głosem: nowy stadion jest potrzebny. Znajduje to też potwierdzenie w wynikach ankiety, którą jakiś czas temu w ramach konsultacji społecznych wypełniło ponad tysiąc koszalinian.

- Stadion powstanie, jednak musimy mierzyć siły na zamiary i skupiamy się na stadionie typowo piłkarskim – mówi zastępca prezydenta Przemysław Krzyżanowski. - Nie wiem, czy miasto stać w tej chwili na stadion pełniący funkcję boiska piłki nożnej, lekkoatletyczną i jednocześnie dającą mozliwość przeprowadzenia koncertów, bo tak chcieliby ankietowani. Na to musielibyśmy poszukać zewnętrznych źródeł finansowania. Jeżeli je znajdziemy, to dlaczego nie – dodaje. - To dodatkowe koszty. Mamy lekkoatletyczny stadion na "Bałtyku", koncerty można organizować w Hali Widowiskowo-Sportowej, w wyremontowanym amfiteatrze czy na terenach podożynkowych. Powinniśmy skupić się na obiekcie typowo piłkarskim – wtóruje mu Jarosław Burzak, prezes klubu "Gwardia" Koszalin.
Zebrani podczas konsultacji w ratuszu byli zgodni co do wielkości obiektu, który miałby powstać przy ulicy Fałata. Według nich, optimum dla naszego miasta to sześć do ośmiu tysięcy miejsc. - Jedno jest pewne. Koszalinowi należy się stadion nie na 10, nie na 20, a na kilkadziesiąt lat. Mają z niego korzystać nasi wnukowie, więc postarajmy się o to, aby był to stadion nowoczesny, na miarę XXI wieku. Do tego potrzebujemy dobrej koncepcji obiektu – mówi Jan  Bednarek, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Pomóc w tym mają wizyty komisji na kilku polskich stadionach, które mogą być wzorem dla obiektu, który ma powstać w Koszalinie. Delegacja planuje je odbyć jeszcze w tym roku. (rb)