Głosujmy!

Trwa głosowanie do budżetu obywatelskiego. Piszemy o tym szerzej w dzisiejszym wydaniu tygodnika. Sam pomysł był trafiony, od pierwszej edycji mieszkańcy zainteresowali się nową ideą. Niestety, nie zawsze zainteresowanie kończy się... głosowaniem. Warto oddać głos.
Każdy mieszkaniec ma wpływ na to, w jaki sposób będą wydane trzy miliony złotych. Mimo że to już szósta edycja, a efekty poprzednich są widoczne w mieście, to problemem jest frekwencja. Średnio na projekty, zaproponowane przez mieszkańców, głosuje 10 tysięcy osób. Raz mniej, raz więcej.

To zdecydowanie za mało, by mówić o mocnym poparciu społecznym któregoś z pomysłów. Dlatego też zachęcam do tego, aby wejść na stronę internetową lub przejść się do lokalu i oddać głos. Wśród ponad dwudziestu propozycji, z pewnością znajdzie się coś, co Państwa zainteresuje.
Sam budżet już na dobre przyjął się w koszalińskiej rzeczywistości. Nie wszystkie pomysły po latach okazały się trafione. Tym bardziej powinniśmy, jako mieszkańcy, przesiewać te nietrafione. Często setki tysięcy złotych idą na coś, co nie do końca spełnia swoją pierwotnie założoną rolę lub korzysta z tego wąska grupa odbiorców.
Małe zainteresowanie różnymi głosowaniami to, oczywiście, problem ogólnopolski. W wyborach ogólnopolskich 50 procent jest uznawane za sukces.
Zbliżają się wybory samorządowe, w których wybierzemy w Koszalinie prezydenta, radnych miejskich i wojewódzkich. Na urząd prezydenta ubiega się sześciu panów. Żadnej kobiety. Ciekawie jest też na listach do Rady Miejskiej. Sporo jest transferów w porównaniu z wyborami cztery lata temu. Pamiętać należy, że najbliższa kadencja samorządowa będzie po raz pierwszy aż pięcioletnia. Tym bardziej idźmy na wybory, aby potem nie marudzić na władze, z których nie jesteśmy zadowoleni. Mnie prywatnie razi jedynie obwieszanie banerami wyborczymi każdej możliwej przestrzeni w mieście. Elewacje budynków, ogrodzenia, billboardy. Jest tego mnóstwo. Ciekawe, co kandydaci zrobią po zakończeniu kampanii. Pewnie wszystko wyląduje w śmietniku. A taki baner się nie rozkłada. Tymczasem każdy mówi o trosce o ekologię i o ładzie przestrzennym. No ale do małych kłamstw w polityce, nawet najmniejszego szczebla trzeba się przyzwyczaić. Głosujmy więc na tych, których uważamy za uczciwych i prawych.
Wybory samorządowe już 21 października. Dwa tygodnie później (jeżeli będzie taka potrzeba) odbędzie się druga tura wyboru prezydenta lub wójta i burmistrza w mniejszych gminach.
Do zobaczenia przy urnach, zarówno tych budżetu obywatelskiego, jak i samorządowych.