Ważne przed wyborami

WYBORY    ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

W niedzielę 21 października lokale wyborcze czynne będą od godz. 7 do 21, a głosy oddawać będziemy w 49 obwodach stałych oraz w 5 obwodach odrębnych.
Adresy komisji wyborczych znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koszalinie oraz na słupach ogłoszeniowych. W porównaniu do ostatnich wyborów zmieniona została jedna siedziba komisji wyborczej. Obwód nr 33 mieści się obecnie w Przedszkolu nr 21 przy ul. Połczyńskiej 55, a nie jak w ubiegłych latach w Polskiej Spółce Gazownictwa w Koszalinie.

Uczestniczyć w wyborach samorządowych mogą wszyscy ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Są to wszystkie osoby, które mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo Unii Europejskiej. Głosujący musi mieć ukończone 18 lat i stale zamieszkiwać na obszarze gminy, powiatu i województwa, którego dotyczy wybór. Co istotne, głosować można tylko w tym miejscu, gdzie jest się wpisanym do rejestru wyborców. Trzeba pamiętać o tym, żeby mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.
Każdy z mieszkańców otrzyma trzy karty do głosowania: w wyborach do rady miejskiej z nazwiskami kandydatów na szarym tle, w wyborach na prezydenta z nazwiskami kandydatów na różowym tle oraz w wyborach do sejmiku województwa z nazwiskami kandydatów na niebieskim tle. Odbiór kart trzeba obowiązkowo pokwitować w spisie wyborców.
Na każdej z kart można postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku wybranego kandydata. Głos będzie nieważny, jeżeli znak "X" będzie postawiony w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, znak "X" nie zostanie postawiony w żadnej kratce lub znak "X" będzie postawiony w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.
Osoby niepełnosprawne i starsze będą miały zapewniony transport do lokali wyborczych pod warunkiem, że zgłoszą potrzebę pomocy w dotarciu na głosowanie pod numerem telefonu 94 348-86-11 w godzinach pracy ratusza, a w dniu wyborów pod numerem 94 348-88-52.
O fotel prezydenta Koszalina ubiega się sześciu kandydatów: urzędujący włodarz miasta Piotr Jedliński popierany przez Koalicję Obywatelską, Andrzej Jakubowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Zaroda zgłoszony przez komitet wyborczy SLD Lewica Razem, Mariusz Krajczyński, kandydat stowarzyszenia Lepszy Koszalin, Wiktor Kamieniarz zgłoszony przez KWW Wiktora Kamieniarza oraz Stefan Romecki, poseł Kukiz '15.
Na listach do rady miejskiej znajdziemy kandydatów: Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15, KWW Wiktora Kamieniarza, KW Lepszy Koszalin, KKW SLD Lewica Razem oraz Koalicji Obywatelskiej.
Jeżeli prezydenta nie uda się wybrać w pierwszej turze, to druga odbędzie się w niedzielę, 4 listopada. (amb)

Ważne telefony:
W dniu wyborów dyżur pełnić będą: urzędnicy wyborczy tel. 94 348-39-01 oraz Miejska Komisja Wyborcza w Koszalinie tel . 94 348-86-46.