Pamiętajmy nie tylko o zmarłych

:: Fot: Mariusz Czajkowski

Odwiedzając cmentarze tradycyjnie będzie można wesprzeć chorych i ubogich mieszkańców naszego regionu.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to od lat czas kwest na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych. Stowarzyszenie Hospicjum im. św. M.M.Kolbego organizuje akcję „Dar serca”. Kwesty na rzecz jego podopiecznych odbędą się 1 listopada na cmentarzach w Koszalinie w godz. 8.00-17.30, w Sianowie w godz. 9.00-14.00, Mielnie w godz. 9.00-13.00, Biesiekierzu w godz. 12.00-15.00, Bobolicach w godz. 9.00 -14.00, Polanowie w godz. 9.00-15.00, Białogardzie w godz. 10.00-14.00. Dodatkowo 2 listopada na koszalińskim cmentarzu kwestować będą przedszkolaki.

– Kwestować będzie około trzystu wolontariuszy – informuje Krzysztof Plewa, wiceprezes Stowarzyszenia Hospicjum im. św. M.M.Kolbego. – Rok temu podczas tych zbiórek zyskaliśmy nieco ponad sto tysięcy złotych. Te pieniądze przeznaczyliśmy na funkcjonowanie placówki stacjonarnej i opieki domowej, a także rozbudowę siedziby przy ulicy Zdobywców Wału Pomorskiego. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe. Oficjalne oddanie do użytku planujemy w styczniu.

Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Filia Koszalin będzie kwestować na rzecz małych pacjentów. Zbiórka odbędzie się 1 listopada i potrwa w godz. 8.00-18.00. Od godz. 8.00 czynny będzie sztab zbiórki w hotelu Wiktoria przy cmentarzu.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do kwestowania na rzecz naszych podopiecznych – zaprasza Agnieszka Staszewska, koordynatorka wolontariatu Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Filia Koszalin. – Czekamy na zgłoszenia wolontariuszy pod nr tel. 504 297 406. Uprzedzamy, że każdy wolontariusz będzie kwestował jedynie godzinę, dwie godziny, a nie cały dzień bez przerwy. Wolontariusze będą mieli nasze identyfikatory. Oznaczone naszym logo będą też puszki. Obecnie pod opieką mamy piętnaścioro dzieci. Dzięki dobroci mieszkańców możemy kompleksowo pomagać bezpłatnie im i ich rodzinom.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej kolejny raz przyłącza się do ogólnopolskiej kampanii „Zapałka nie ogrzeje”. Zbiórka trwa od 17 października i zakończy się 18 listopada. Kwesty mają miejsce przy kościołach, w szkołach, a na cmentarzach dopiero w Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada.

– Nie chcemy robić konkurencji hospicjom, bo one też potrzebują funduszy dla swoich podopiecznych – wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. – W ramach akcji „Zapałka nie ogrzeje” pomagamy rodzinom z obszaru diecezji, których nie stać na opłatę za ogrzewanie, na kupno opału. Rok temu zebraliśmy ponad osiemdziesiąt tysięcy, pomagając pięćdziesięciu dwóm rodzinom. Wolontariusze Caritas będą zaopatrzeni w puszki z logo Caritas i podobnie oznaczone paczki zapałek, które darczyńcy otrzymają jako podziękowanie za datek.

(ejm)