Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zagroda Jamneńska – wkrótce otwarcie

  Zagroda Jamneńska     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Praca ma budowie Zagrody Jamneńskiej w Jamnie wre. Chałupa ma już piękne okna z błękitnymi futrynami, a na podwórze wchodzi się przez okazałą bramę.
Cała zagroda jest okolona zwykłym, sztachetowym płotem. Deski jeszcze lśnią żółto, ale wkrótce zostaną, tak, jak brama pomalowane na czarno. - Brama zbudowana jest zgodnie z dokumentacją z Jamna – zapewnia Ewa Pliszka, kierownik działu etnografii Muzeum w Koszalinie. - Kryta strzechą, podobnie, jak inne zabudowania.

Zaglądamy do chałupy. Tu Ewa Pliszka zwraca uwagę na okucia drzwiowe w kształcie listków: - Dostaliśmy je od mieszkanki Jamna, Krystyny Taciak i według tego wzoru wykonaliśmy wszystkie.

Wewnątrz są już położone podłogi – w sieni ceglana, w izbach z desek. Stoją dwa piece kaflowe i trzon kuchenny, z fajerkami i żelaznymi drzwiczkami do paleniska. Pozyskano je z okolic Słupska, a stawiał zdun z Kaszub. Pomieszczenia poza tym jeszcze są puste, ale Ewa Pliszka już zwozi i kompletuje eksponaty. Bo to wnętrze będzie XIX-wieczną rekonstrukcją chałupy zamożnego gospodarza. Znajdą się tu meble i przedmioty codziennego użytku. Nic więcej nasza rozmówczyni nie chce zdradzić, wylicza tylko, że zabytki  pochodzą z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego z Bytowa i z Muzeum w Koszalinie, skąd będzie ich najwięcej. Między stodołą a chałupą układany jest już bruk – z kamienia polnego.
Zajrzeliśmy też do pobliskiego kościoła Matki Bożej Różańcowej, który także jest remontowany. Zamontowano już organy, drewniany sufit gra żywymi kolorami, bo zrekonstruowano i odnowiono malatury. Malowidła pokrywają zresztą niemal wszystkie ściany kościoła. Kładziona jest ceglana podłoga. Ale na zewnątrz jeszcze stoją rusztowania a wewnątrz trwają intensywne roboty.
Od 15 listopada powinna ruszyć strona internetowa poświęcona tylko Zagrodzie. Zakończenie prac i w Zagrodzie i w kościele przewidziane jest do 18 grudnia, zaś otwarcie do końca grudnia br. Jeśli zostanie w końcu rozebrana szopa, mieszcząca kiedyś Izbę Jamneńską – od bramy otworzy się bardzo urokliwy widok na fasadę kościoła otuloną słomianymi dachami zabudowań Zagrody. (dj)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Zagroda Jamneńska – wkrótce otwarcie