Cieplej i taniej

Budynki żłobka „Skrzat”, przedszkoli nr 13, 14 i 15 i Zespołu Szkół nr 7 zyskają w najbliższych miesiącach ocieplenie. Dzięki temu placówki zaoszczędzą pieniądze i energię.
Trwa już termomodernizacja Zespołu Szkół nr 8, Szkoły Podstawowej nr 10 i warsztatów Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wartość tej inwestycji to 8,2 mln zł, z czego 5, 5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W tym tygodniu władze województwa i miasta podpisały umowę na przekazanie pieniędzy na ocieplenie kolejnych placówek oświatowych. Dzięki temu obiekty zyskają m.in. nowe grzejniki z zaworami termostatycznymi, drzwi i okna i będą podłączone do sieci miejskiej ciepłej wody użytkowej. W budynkach zostaną też docieplone ściany. Termomodernizacja przyniesie spadek emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oraz końcowej, a także energii cieplnej.
- Ta inwestycja potrwa kilka lat, bo sam budynek Zespołu Szkół nr 7, czyli „budowlanki”, jest spory - zaznacza Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Nie zmodernizujemy też wszystkich trzech przedszkoli jednocześnie. Będziemy je remontować etapami, zapewniając ciągłość funkcjonowania placówki. Przy okazji termomodernizacji tych budynków przeprowadzimy też niezbędne remonty, dlatego wartość inwestycji jest większa niż sam koszt ocieplenia.
- Wszystkie wnioski, które Koszalin złożył do Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały rozpatrzone pozytywnie - przypomina Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - Ta umowa na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej jest czterdziestą piątą, podpisaną przez Urząd Marszałkowski i Gminę Miasto Koszalin w ciągu czterech lat, dotyczącą inwestycji oświatowych.
Całkowity koszt tej inwestycji to 10.407.380,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 7.097.013,83 zł, czyli około 85 procent. Inwestycja zacznie się w przyszłym roku, a zakończy w 2022.
(ejm)