Ciąg dalszy kłopotów z budową drogi S6

Członkowie Stowarzyszenia Samorządowego S6 kolejny raz spotkali się w naszym mieście. Rozmawiali o możliwych sposobach budowy dalszych odcinków tej drogi ekspresowej. Inwestycja napotyka na ogromne trudności.
Obwodnice Koszalina i Sianowa, będące częścią 6 ze Szczecina do Gdańska, miały być gotowe w tym roku i kosztować ok. 200 mln zł. Okazuje się, że ich powstanie będzie ponad dwa razy droższe, a kierowcy pojadą nimi najwcześniej za dwa lata. Opóźnienia są także w budowie niektórych innych odcinków drogi na terenie naszego województwa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma tak dużych pieniędzy na budowę naszej obwodnicy  zaznacza Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Nie wiadomo też, co z węzłem w Gorzebądzu. Na razie wybudowana droga z Karnieszewic do Gorzebądza bez budowy węzła może się okazać najszerszą ścieżką rowerową. Rozwiązaniem tego problemu ma być partnerstwo publiczno-prywatne, ale nie mamy zwrotnej informacji o pracach przy nawiązaniu tego partnerstwa.
Na nową trasę czekają też niecierpliwie mieszkańcy województwa pomorskiego. Słupsk doczekał się już swojej obwodnicy. Ona jednak nie wystarcza mieszkańcom regionu.
Stan dróg jest zły – przyznaje Rafał Konon, wicestarosta słupski.  Cały region, także przedsiębiorcy bardzo czekają na tę nową drogę S 6. Jednak nie wierzę i nie uwierzę w to, że powstanie ona dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Liczę na porozumienie inwestorów z wykonawcami, aby można ją było budować tak samo, jak w województwie zachodniopomorskim.
Nie znam dużych inwestycji drogowych, poza autostradą A2, które byłyby budowane w ten sposób - dodaje Bogusław Gościnika z GDDKiA Oddział w Szczecinie. – Jest to obarczone dużym ryzykiem. A co do wysokości cen budowy jednego odcinka, które wszystkich zszokowały, to słyszałem o stawkach, jakie dostają budowlańcy. To nawet 35 zł za godzinę dla niewykwalifikowanego pracownika.
Stowarzyszenie Samorządowe S6 działa od sześciu lat. Skupia 27 samorządów z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, leżących na trasie budowanej drogi ekspresowej S6 Szczecin – Gdańsk. Jego członkowie wspólnie działają na rzecz przyspieszenia tej inwestycji. Siedzibą Stowarzyszenia jest Miasto Koszalin, a prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
(ejm)