Młodzi miłośnicy poezji

29 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał 54. Regionalnego Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne”. Do ostatecznych zmagań zakwalifikowało się 36 uczniów szkół podstawowych z terenu byłego województwa koszalińskiego – gminy miasto Koszalin, powiatu koszalińskiego, białogardzkiego, sławieńskiego, kołobrzeskiego, drawskiego oraz świdwińskiego.

Wśród celów turnieju organizatorzy wymieniają m.in. zaznajamianie dzieci i młodzieży z wartościową literaturą, poszerzanie kręgu ich zainteresowań czy pogłębianie przyjaźni. Uczestnicy turnieju rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodsi jako „ptaszęta” (kl. I-III), nieco starsi jako „ptaszki” (kl. IV-VI), a najstarsi uczniowie w grupie „ptaki” (kl. VII-VIII). – Gratuluję wam już tego sukcesu, że dotarliście do tego etapu, to już jest sukces. To już są „ptaszki”, „ptaki”, „ptaszęta” najlepsze w regionie – zwróciła się do finalistów Beata Sawa-Jovanoska, zastępca dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. – Wszyscy wygraliście, bo się prezentujecie na tej scenie. Gratuluję wam talentu, odwagi. Tutaj też, wiem, ten występ nie jest łatwy. Przyda wam się w życiu taka umiejętność prezentacji przed dużą publicznością.

Podczas finału wydarzenia uczniowie prezentowali po jednym wierszu o dowolnej tematyce przed jury i publicznością zgromadzoną w KBP. Utwory musiały być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Nie wolno było korzystać z utworów z internetu. Zabronione było też korzystanie z przebrań i rekwizytów, więc młodzi recytatorzy mogli liczyć tylko na własne umiejętności. Uczestników zmagań oceniało jury: Ewa Czapik-Kowalewska, Elżbieta Malczewska-Giemza oraz Małgorzata Zychowicz.

Finaliści konkursu zaprezentowali różnorodny repertuar. Pojawiły się takie utwory, jak: „Kłamczucha”, „Żuraw i czapla” Jana Brzechwy, „Marzenie” Danuty Wawiłow, „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej, „Zaraz” Hanny Niewiadomskiej, „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, „Zosia Samosia” Juliana Tuwima, „Preludium deszczowe” Wandy Chotomskiej, „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. Szczególną popularnością cieszył się wiersz „O rodzicach” Ludwika Jerzego Kerna. Właśnie na ten utwór postawiła m.in. Marika Stelmach ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie. Jak przyznaje, recytacja nie sprawia jej problemów, a w przygotowaniach do finału mogła liczyć na wsparcie najbliższych. – Dużo ćwiczyłam z mamą w domu – dodaje czwartoklasistka. Choć nieco denerwowała się przed publicznym wystąpieniem, to świetnie dała sobie radę – podobnie zresztą stres zwalczyli pozostali uczestnicy. Z bardzo trudnym technicznie utworem „Ptasie radio” poradziła sobie świetnie Antonina Dusza, również reprezentantka darłowskiej SP3. – Przygotowywałam się krótko – mówi. – Trudność sprawiły mi ruchy, bo nie nie może być za dużo gestykulacji, ale też nie za mało.

Zuzia Gil jest uczennicą drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu. Choć bardzo lubi poezję Jana Brzechwy, to przed publicznością zaprezentowała wiersz Agnieszki Frączek „Bułka tarta”. Jak dodaje drugoklasistka, sama go wybrała. Co jest ważne według niej w recytacji? – Na pewno to, żeby się nie pomylić, żeby powiedzieć dobrze i żeby się nie stresować – mówi Zuzia z kołobrzeskiej SP1 i dodaje: – Trzeba też trochę aktorstwa dać, żeby było ciekawie.
Julita Hołuj to reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie w kategorii „Ptaki”. Ósmoklasistka na konkurs wybrała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Wśród ważnych elementów w recytacji wymienia m.in. postawę, ton głosu oraz kontakt wzrokowy z publicznością.
Doświadczoną recytatorką jest Antonina Pęk ze Szkoły Podstawowej w Jarosławcu. Trzecioklasistka była już nagradzana w innych konkursach. Tym razem zaprezentowała utwór „Rogal i bułka” Hanny Niewiadomskiej. Podobnie jak Julita uważa, że w recytacji ważny jest kontakt wzrokowy, ale jako najważniejszą cechę podaje panowanie nad stresem. – Po prostu trzeba być na luzie – dodaje. – Trzeba też mówić głośno i wyraźnie.

Podczas 54. edycji turnieju „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne” najlepsi w kategorii „ptaszęta” okazali się: Fabian Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koszalinie, Zuzanna Motyl ze Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach oraz Dalia Sobieska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim. W kategorii „ptaszki” zwyciężyli: Antonina Dusza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, Lena Martusiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim oraz Dawid Wojciechowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie. Natomiast wśród najstarszych uczestników („ptaki”) na podium stanęli: Maria Kondracka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdwinie, Martyna Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach oraz Marta Wacko ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kołobrzegu. Ponadto, wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali nagrody książkowe.

(at)

Fot. KBP