Miasto - Tygodnik Koszaliński

Sezon karnawałowy w Filharmonii Koszalińskiej

Filharmonia Koszalińska przygotowała w nowym roku dla swoich słuchaczy osiem koncertów karnawałowych, które tworzą aż cztery różnorodne programy muzyczne. Obok muzyki europejskiej i potężnej dawki jazzu usłyszeć będzie można także lubiane utwory operowe i operetkowe. To jednak nie wszystko, co ma do zaproponowania pod względem artystycznym filharmonia...
Podczas pierwszego z nich publiczność będzie miała okazję posłuchać muzyki wiedeńskiej, m.in. polek, galopów oraz marszów z repertuaru rodziny Straussów (4, 5 stycznia) i w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod przewodnictwem Pawła Kotli.
Kolejne muzyczne spotkanie (11, 12 stycznia) wprowadzi słuchaczy w klimat piosenki francuskiej.

Zaśpiewa je z towarzyszeniem orkiestry Monika Węgiel w aranżacjach Macieja Osady–Sobczyńskiego.
Podczas trzeciego tygodnia koncertów karnawałowych jako solista zaprezentuje się saksofonista jazzowy Henryk Miśkiewicz, który wykona m.in. kompozycję Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Towarzyszyć mu będzie orkiestra pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Zwieńczeniem karnawałowych atrakcji będzie koncert finałowy (1, 2 lutego), podczas którego największe hity operowe i operetkowe wykonają Anna Lichorowicz (sopran) oraz Łukasz Ratajczak (tenor). Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz.
Przewidziany został jeden koncert dodatkowy w ramach piątkowych wieczorów kameralnych (25 stycznia), podczas którego wystąpią Adam Vogelsinger (skrzypce), Katarzyna Trepiak (wiolonczela) i Tomasz Szymczewski (fortepian).
20 stycznia o godzinie 17 w sali filharmonii odbędzie się także koncert charytatywny na rzecz Domu Samotnej Matki w Koszalinie, podczas którego wystąpi z piosenkami z ostatniej płyty Stanisława Celińska. To przedsięwzięcie organizowane jest przez koszaliński oddział Caritas.
Innym ważnym wydarzeniem, które ma miejsce w Filharmonii Koszalińskiej jest wystawa fotografii Edwarda Grzegorza Funkego, której tematem jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor a w ostatnich latach autor prac plastycznych w swojej unikatowej technice tuszu żelowego. Prace zaprezentowane są w formie porteru osobowościowego. Ekspozycja została przywieziona do Koszalina z foyer Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Fascynacja fotograficzna Funkego Kantym trwa od 2007 roku. – Moje prace to nie są wydruki, to są prace czysto fotograficzne, odbite na mokro, czyli naświetlane na papier fotograficzny– mówi Grzegorz Funke. – Następnie wywoływane w dawnym, tradycyjnym procesie i naklejane na bordy, żeby się nie wypaczały. Chciałem, żeby było dużo ziarna.
Wystawa dostępna jest cały czas dla zwiedzających w godzinach pracy Filharmonii. We wrześniu zostanie zaprezentowana w Płocku.
(at)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Sezon karnawałowy w Filharmonii Koszalińskiej