W nowy rok z podwyżkami

Ciepło, śmieci, żywność, paliwa – nowy rok to, niestety, czas podwyżek. Nie unikną ich również koszalinianie. Więcej już od połowy stycznia zapłacimy za ogrzanie mieszkania bądź domu. – Trzeba będzie planować miesięczny budżet z ołówkiem w ręku – kwitują mieszkańcy.
Czego jak czego, ale podwyżek nie lubi nikt. Z nowym rokiem każdy ogląda dokładnie swój portfel, liczy wydatki i zastanawia się, czy z domowego budżetu sporo ubędzie. W tym roku też pogimnastykujemy się nieco nad wydatkami.
Wprawdzie Polacy nie zapłacą więcej za prąd, bo w połowie grudnia resort energii ogłosił, że wycofuje się z planowanych podwyżek, ale koszalinianie wzrost cen za produkty i usługi odczują.
Droższy węgiel, droższe ciepło

Taryfy opłat zmienia Miejska Energetyka Cieplna. – Podwyżki wyniosą około 13 procent, a wprowadzamy je zgodnie z dokumentem zatwierdzonym pod koniec grudnia przez Urząd Regulacji Energetyki – informuje Robert Mania, szef MEC-u. Prezes spółki wyjaśnia, że głównym powodem podwyżek jest dynamiczny wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2.
– Do tej pory koszt zakupu opału kształtował się na poziomie 15 milionów złotych, a teraz wzrósł do 24 milionów – przytacza dane Robert Mania. – Natomiast ceny uprawnień wzrosły z 3 milionów złotych do 10 milionów.
Podwyżki obejmą wszystkich korzystających z usług MEC-u, czyli około 60 procent mieszkańców Koszalina. Czy w tym roku czekają nas kolejne zmiany w taryfie opłat? Włodarze spółki nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. – Trudno przewidzieć, bo wszystko zależeć będzie od sytuacji na rynku oraz od poczynań rządu – wskazuje szef Miejskiej Energetyki Cieplnej.
Kto zapłaci za śmieci?
Od nowego roku zaostrzyły się też wymagania dotyczące segregacji śmieci. Do pojemników na odpady zmieszane, papier, szkło i plastik, dołączył też kontener na resztki naturalne, czyli bio. – Chodzi o odpady pochodzenia roślinnego, czyli między innymi obierki i zepsute przetwory owocowe lub warzywne – wyjaśnia Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta miasta. Czy zmiany w przepisach oznaczają wzrost cen za wywóz nieczystości? – Wprowadzenie pojemników na bioodpady nie przełoży się na podwyżki dla mieszkańców – zaznacza włodarz Koszalina i dodaje: – Problemem są inne podwyżki, na przykład za zagospodarowanie części odpadów zmieszanych. Średnia cena za tę usługę wynosiła 150 złotych za tonę, ale pod koniec ubiegłego roku wzrosła do 300 złotych i obawiam się, że te koszty mogą przełożyć się na zmianę taryf opłat za śmieci.
Urzędnicy wyjaśniają jednak, że jeszcze nie wiadomo, czy i kto zapłaci więcej. – Liczymy, jaki to będzie miało wpływ na budżet – tłumaczy Andrzej Kierzek i dodaje: – Kalkulujemy, czy przychody od mieszkańców pokryją wszystkie koszty i w którym miesiącu zabraknie nam pieniędzy na prawidłową gospodarkę odpadami. Jeśli bilans będzie niekorzystny to będziemy musieli wprowadzić podwyższone opłaty, ale w tej chwili analizujemy sytuację. Droższe KTBS-y
W górę pójdą też czynsze w zasobach Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W grudniu zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w tej sprawie. Decyzję zarząd spółki miejskiej argumentuje wzrostem kosztów utrzymania budynków. – Od kwietnia zapłacę 18 groszy więcej za metr kwadratowy – mówi jeden z mieszkańców osiedla Unii Europejskiej i kontynuuje: – Do tej pory stawka czynszu za metr kwadratowy w moim mieszkaniu wynosiła 9,86 złotego, a teraz będę płacić 10,04 złotego, i choć może wydawać się, że to nie jest zawrotna kwota, to po zsumowaniu wszystkich składowych, można odczuć tę zmianę w portfelu.
Coraz drożej w sklepach
Wzrost cen można też zauważyć, robiąc cotygodniowe zakupy. Ekonomiści pod koniec ubiegłego roku prognozowali, że zdrożeją m.in. warzywa i owoce, a także masło. Powodem takiej sytuacji jest ubiegłoroczna susza, która przełożyła się na małe zbiory. Niesprzyjająca aura sprawiła, że rolnicy zebrali także mniej zbóż, a to z kolei bezpośrednio wpłynie na rosnące ceny pieczywa oraz drobiu. Więcej zapłacimy nawet za papier toaletowy, ponieważ zdrożał surowiec do jego produkcji czyli miazga drzewna.
(amb)