Parking niezgody

::  Fot:   Magda Pater

Ratusz przygotował projekt planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy galerii Emka. Dodatkowo urzędnicy zadecydowali, że zaledwie kilka metrów od budynku przy ulicy Akademickiej stanie wielopoziomowy parking. Na takie rozwiązanie mieszkańcy jednak nie chcą się zgodzić, a swojemu niezadowoleniu dali wyraz podczas poniedziałkowego spotkania w magistracie.

W dyskusji publicznej zorganizowanej przez ratusz wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zdecydowana większość z nich to lokatorzy budynków przy ulicy Akademickiej, Tatarkiewicza oraz przyległych.

Uszczęśliwianie na siłę
Urzędnicy zaprezentowali przybyłym projekt planu wraz z naniesionymi na niego zmianami. Zainteresowanym koncepcja ratusza zakładająca powstanie parkingu nie przypadła jednak do gustu.
– Zabudowa jest tak ciasna, że jak się patrzy przez okno, to wszędzie widać bloki, a my chcemy, żeby było trochę przestrzeni – argumentowali koszalinianie.
Mieszkańcy nie ukrywali też, że boją się wysokich opłat za parkowanie, które mógłby w przyszłości nałożyć na nich inwestor wyłoniony przez magistrat. – Na razie zostawiamy samochody przed domami bezpłatnie, ale może za jakiś czas okaże się, że w tym miejscu powstanie parking, za który trzeba będzie płacić – zastanawiał się jeden z uczestników spotkania.
Włodarze tłumaczyli, że zaplanowali budowę parkingu naziemnego, żeby pomóc zmotoryzowanym mieszkańcom i rozwiązać problem braku miejsc na osiedlach. Tymczasem koszalinianie podkreślają, że w tej części miasta nie ma takiej potrzeby. – Na naszym terenie jest dużo miejsc postojowych – usłyszeliśmy od jednej z mieszkanek. – Chodzę wieczorami z psem na spacer i mijam parkingi, na których stoją jeden lub dwa samochody, a z tego wynika, że nie ma sensu tu realizować kolejnej takiej inwestycji.
Do długiej listy obiekcji dochodzi też obawa o środowisko naturalne. – Dokładanie ludziom spalin pod samymi oknami jest po prostu niehumanitarne – oburzali się uczestnicy dyskusji.
To tylko projekt
Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta Koszalina, próbował wyjaśnić przybyłym, że dyskusja dotyczy projektu planu zagospodarowania przestrzennego i dwukondygnacyjny parking wcale nie musi stanąć przed ich oknami. – Mieszkańcy będą mieli duży wpływ na ostateczny kształt dokumentu, bo jesteśmy tu po to, żeby ich słuchać i spełniać ich oczekiwania – przekonywał włodarz.
Jak się okazało, koszalinian wcale nie trzeba było zachęcać do wyrażenia swojego stanowiska, bo jeszcze przed planowanym spotkaniem do ratusza wpłynęła petycja podpisana przez ponad sto osób, które sprzeciwiały się inwestycji. Czesław Wachowski, przewodniczący Rady Osiedla im. Tadeusza Kotarbińskiego, podkreślił, że w wieloletniej prognozie finansowej Koszalina nie doszukał się wzmianki o naziemnym parkingu przy ulicy Akademickiej. – To oznacza, że budowa pozostanie na papierze i nie dojdzie do skutku, bo miasto nie ma na ten cel pieniędzy – dodał.
Rozbudowa tak, parkingi nie
Podczas spotkania padło też wiele pytań i uwag dotyczących rozbudowy galerii Emka. Koszalinianie nie kryli zdziwienia, że urzędnicy, pracując nad zmianami w planie, zdecydowali się umieścić w nim parking, o który przecież spółka wcale nie zabiegała. – Postępując w taki sposób robicie krzywdę inwestorom z Emki, którzy chcą rozbudować obiekt na cele komercyjne – zauważył Kazimierz Okińczyc, prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”.
Pytania rodziły też plany rozbudowy galerii. Obecni na spotkaniu przedstawiciele właścicieli centrum handlowego zdementowali krążące wśród mieszkańców informacje o tym, że na terenie przylegającym do kompleksu mają w przyszłości powstać apartamenty. – W drugiej części obiektu ma się znaleźć kino wielosalowe, sklepy, gastronomia i strefa fitness – wyjaśnił Krystian Modrzejewski i dodał: – Znaleźliśmy zainteresowanych, a obecnie toczą się negocjacje, ale bez zmian w planie zagospodarowania przestrzennego nie ruszymy z pracami.
Od wtorku, 8 stycznia, przez dwa tygodnie pracownicy Urzędu Miejskiego czekają na pisemne uwagi dotyczące projektu zmian w planie.

Aleksandra Barcikowska