Pieniądze na drogi i chodniki powiatowe

Radni powiatowi zebrali się na szóstej sesji po wyborach samorządowych. Na tym posiedzeniu zajęli się przekazaniem dotacji gminom na utrzymanie dróg.
Gminy Będzino, Manowo, Mielno, Bobolice, Polanów i Sianów dostały pieniądze z budżetu powiatu na utrzymanie czystości, pielęgnacji zieleni i likwidacji śliskości chodników. Dotacje wynoszą od 11,5 tys. zł do 85,7 tys. zł. Poza tym gmina Sianów dostała tysiąc złotych pomocy finansowej na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej, leżącej na terenie gminy. Chodzi konkretnie o ul. Dworcową. – Te drogi powiatowe są przeważnie ulokowane na terenach gmin, dlatego doszliśmy do porozumienia z nimi, aby wspólnie finansować ich porządkowanie, udrażnianie – przyznaje Tomasz Tesmer, wicestarosta koszaliński. – Dotacje zostaną przeznaczone także na całoroczne remonty chodników, bo chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych.
Radni przegłosowali także uchwałę o dofinansowaniu modernizacji ul. Chrobrego, czyli głównej ulicy w Mielnie. 3 mln zł pochodzą z dotacji wojewody i będą przeznaczone na pierwszy etap tej inwestycji. Ma ona kosztować w sumie 27 mln zł, dlatego rozłożona jest na trzy etapy.
– Dzielimy ją w ten sposób dlatego, że ani gminy Mielno, ani nas, czyli powiatu, nie stać na jednorazowe przekazanie niezbędnej kwoty – dodaje Tomasz Tesmer. – Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na wykonawcę pierwszego etapu, bo musi on się nie tylko zacząć, ale i zakończyć w tym roku. Cała inwestycja potrwa trzy lata.

(ejm)