Miasto - Tygodnik Koszaliński

Morsy i foczki znowu zjadą nad Bałtyk

XVI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie rozpocznie się już 7 lutego, w czwartek. Termin zapisów na kilkudniowe wydarzenie zakończył się o północy 27 stycznia. W tym roku zarejestrowało się 4020 osób z Polski, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Gminy i Miasta Mielno oraz Centrum Kultury w Mielnie. Kilkudniowy zlot obfituje w wiele atrakcji, z których nie wszystkie dotyczą kąpieli w zimnej wodzie. W ogromnej hali namiotowej, usytuowanej na parkingu przy Polomarkecie, odbędzie się wieczór z kabaretem Hrabi, panel dyskusyjny pn. „Ludzie morza” z udziałem kapitana jachtowego Romana Paszke i Marka Dulewicza, który specjalizuje się w fotografii podwodnej.

Tradycyjnie. morsy i foczki będą się bawić na wielkim balu pod hasłem „Wodny świat”.
Wielką popularnością cieszą się „śluby”, które może zawrzeć każdy, bez względu na płeć i wiek, a nawet stan cywilny. Związane jest to z tym, że zlot często odbywa się w Walentynki. Śluby zawarte w tym miejscu są ważne tylko podczas zlotu i tylko w Mielnie. W tym roku można je zawrzeć w namiocie ustawionym na rogu ul. Kościuszki i ul. B. Chrobrego.
– W programie zlotu przewidziane są gry i zawody sportowe pod wspólną nazwą „Turniej Mrozoodpornych”, kąpiele w baliach z gorącą wodą, taniec przeciwko przemocy, czyli „One Bilion Rising” oraz Bieg o Puchar Burmistrza Mielna – wylicza Maria Piskier, kierownik Działu Kultury i Organizacji Imprez Centrum Kultury.
Najważniejszym wydarzeniem zlotu jest zbiorowa kąpiel w jego ostatni dzień. W niedzielę, 10 lutego, ulicami Mielna przejdzie kolorowa i głośna parada morsów, które zaprezentują się w wymyślonych specjalnie na tę okazję strojach. Parada wzbudza co roku wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta i turystów. Barwny korowód zakończy się na plaży. Potem rozpocznie się rozgrzewka, a w samo południe setki, a może nawet tysiące uczestników zlotu wejdą do Bałtyku. Od środy, 6 lutego, będzie można kupić jeszcze wejściówki na niedzielną kąpiel.
Organizatorzy zlotu przykładają wielką wagę do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Dlatego wydarzenie jest przygotowywane zgodnie z wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 r. Nad bezpieczeństwem uczestników zlotu czuwać będzie w sumie ok. 300 osób: Agencja Ochrony Mienia „SOWA” z Poznania (69 osób), straż miejska, policja, WOPR (70 osób), straż pożarna, ratownicy z PCK (60 osób ) i dwie ekipy medyczne (4 lekarzy – w tym 2 anestezjologów, 4 pielęgniarki i 1 ratownik medyczny ).
– Do tego należy dodać dwanaście osób pracujących w biurze zlotu i około pół setki pracowników technicznych – zaznacza Maria Piskier. – Kąpiel będzie kontrolowana z wody i lądu, a każdy uczestnik otrzyma specjalny katalog, zawierający informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz sygnałów alarmowych w razie pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia. Wszyscy uczestnicy zlotu są ubezpieczeni w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, a organizator w zakresie odpowiedzialności cywilnej.

(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Morsy i foczki znowu zjadą nad Bałtyk