Sukces wychowanków poprawczaka

Wychowankowie MOAS :: Fot: Magda Pater

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez komercyjną sieć kin. Zadaniem było stworzenie minutowego filmu, który przedstawi ujęcie patriotyzmu w dobie smartfonów. To nie pierwszy projekt stworzony przez wychowanków i ich opiekuna, ale wyjątkowy, bo jak się okazuje, przyniesie im rozgłos na całą Polskę.

Wszystko zaczęło się od koła filmowego, które prowadzi Rafał Kottas, nauczyciel historii. Raz w tygodniu zarażał wychowanków miłością do klasyki kina. Na zajęciach mogli oglądać filmy, które uczą wielu wartościowych postaw. Koło filmowe działa w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie od siedmiu lat. Uczniowie dzięki niemu poznają historię kina i takie dzieła jak: „Bracia Lumiere” i „Charlie Chaplin”. Nauczyciel historii wyświetlał im także współczesną klasykę, m.in. „Forresta Gumpa” i „Listę Schindlera”. Z biegiem lat koło filmowe zaczęło się rozwijać i opiekun wraz ze swoimi wychowankami zaczął tworzyć własne krótkometrażowe produkcje. Jedna z nich została wysłana na konkurs zatytułowany: „Patriotyzm 3.0., czyli miłość do ojczyzny w kadrze smartfona”.
– Nasz film nosi tytuł „Co to jest patriotyzm?”. Pracowało przy tym projekcie czterech wychowanków i nauczycielka matematyki Agnieszka Krukowska. Mieliśmy na to półtora miesiąca. Nagraliśmy krótki teledysk w wielu miejscach naszego regionu, m.in. podczas treningu AZS Koszalin czy nad morzem.
Chłopcy sprawdzili się mimo wielu trudności. Trzeba było przezwyciężyć tremę i zapamiętać tekst. Tego rodzaju akcje integrują młodzież, a chłopcy poczuli się współtwórcami tego filmu. Nie liczyliśmy na wygraną, ale to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Konkurowaliśmy ze wszystkimi możliwymi placówkami w całej Polsce – podkreśla Rafał Kottas.
Film został doceniony zarówno za warstwę merytoryczną, jak i wizualną. Komisja konkursowa zwróciła uwagę przede wszystkim na wrażliwość, z jaką uczestnicy podeszli do tematu. Obraz ukazywał młodzież, która wzrasta w wartościach poszanowania dla innych ludzi, zwierząt i dziedzictwa kulturowego. – Sceny nagrywaliśmy kilka razy, żeby dobrze wyszło. Każdy pracował na to zwycięstwo, to nie tylko moja zasługa. Pierwsze miejsce to dla mnie ogromna satysfakcja – mówi Oskar Kaczmarek. – Rodzice są dumni ze mnie, że zagrałem w filmie. Wygrana dużo to dla mnie znaczy. Lubię zajęcia koła filmowego – opowiada Adrian Żukowski, również wychowanek Miejskiego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie.
Każdy z nich rozumie słowo „patriotyzm” na swój sposób, ale też wie, że przede wszystkim oznacza to miłość do swojej ojczyzny. – Patriotyzm rozumiem, jako walkę Polaków o niepodległość – tłumaczy Oskar Kaczmarek. – Dla mnie patriotyzm to szacunek do innych ludzi, Polski i munduru – podkreśla Adrian Żukowski.
Film będzie wyświetlany w komercyjnej sieci kin w całej Polsce przed seansami dla młodzieży.
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie nie zamierzają spocząć na laurach i będą tworzyć kolejne projekty krótkometrażowe.

Magdalena Wojtaszek