Powiedzieć „STOP” w tańcu

Próby tańca :: Fot: Magda Pater

„Milczenie nie oznacza zgody. Seks bez zgody to gwałt. Tylko „tak” oznacza zgodę” – to hasło tegorocznej askcji „One Billion Rising” – „Nazywam się Miliard”. Od kilku lat kobiety, i nie tylko one, bo w przedsięwzięcie włączają się coraz chętniej panowie, na całym świecie tańczą przeciw przemocy. Nie inaczej jest w Koszalinie.
Koordynatorką akcji jest radna Dorota Chałat: – Od siedmiu lat tańcząc sprzeciwiamy się przemocy wobec kobiet, dziewcząt. Każdego roku mówimy o innych formach przemocy, w tym roku o gwałcie.

To trudny temat, wiemy, że wiele kobiet godzi się w milczeniu na przemoc. Trzeba pamiętać też, że nie spódniczka, nawet kusa, gwałci, tylko gwałciciel. Taniec jest łatwy, łatwo poznać cały układ. – To odpowiednik naszego sprzeciwu, tańcząc mówimy „Stop!”. – Sprzeciwiam się przemocy wobec drugiego człowieka, dlatego zdecydowałam się zatańczyć – mówi pani Lidia. – Taniec jednoczy ludzi, jesteśmy razem i to jest odczuwalne – dodaje uczestniczka spotkań. Beata opowiada: – W tej inicjatywie biorę udział nie pierwszy raz. Kto pomoże kobiecie, jeśli nie druga kobieta? – pyta retorycznie. – Taniec potrafi wyrazić wszystko. Głębię umysłu i serca. Jeśli my, kobiety, zbierzemy się razem, zostaniemy zauważone na całym świecie – mówi z przekonaniem. Przypomnijmy, ogólnoświatową kampanię przeciw przemocy zapoczątkowała w 2011 roku pisarka Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”. Wymyśliła tę akcję, sprzeciwiając się fali gwałtów, do jakich doszło w USA. „Żyjemy na planecie, na której w ciągu życia miliard kobiet padnie ofiarą gwałtu” – napisała. Stąd właśnie nazwa akcji. W sobotę, 9 lutego, w trakcie zlotu morsów w Mielnie o godz. 12 na głównej plaży przy morsie zatańczą także koszalinianki: – W tamtym roku tańczyło z nami około 200 osób, w tym roku liczymy także na taką frekwencję. W Koszalinie tańczyć przeciw przemocy będzie można 14 lutego, w walentynki, w klubie „Na Skarpie” KSM „Na Skarpie” o godz. 17. Kolejna próba – bezpłatna, oczywiście, odbędzie się 4 lutego o godz. 17.15. W tym roku w Polsce w akcji bierze udział około 100 miast. Przedsięwzięcie przygotowuje i koordynuje warszawska fundacja „Feminoteka”. (aw)