Twój głos ma znaczenie

Tesco wraz z Fundacją Tesco już po raz piąty wspierają mieszkańców Polski w realizowaniu ich pomysłów na inicjatywy lokalne. W ramach projektu „Decydujesz, pomagamy” otrzymają oni dofinansowanie. Głosowanie odbywa się od 21 stycznia i potrwa do 17 lutego. W V edycji programu 375 organizacji społecznych zostanie wspartych grantami na realizację lokalnych projektów.
Aby zagłosować na jeden z trzech projektów w danym mikroregionie, należy zrobić zakupy w sklepie Tesco, a otrzymany przy kasie żeton, wraz z paragonem, wrzucić do jednej z urn. Projekty, które zostały zgłoszone dotyczą między innymi działań na rzecz zwierząt oraz środowiska naturalnego, edukacji, rewitalizacji przestrzeni miejskiej, zdrowego stylu życia, pielęgnowania lokalnych tradycji czy aktywizacji niepełnosprawnych i osób starszych. W tej edycji programu, w każdym ze 125 mikroregionów zostaną przyznane trzy granty w kwotach 5000, 3000 i 1000 złotych. W Koszalinie wybrane zostały trzy projekty. Dotyczą one osób niepełnosprawnych, edukacji ekologiczno–przyrodniczej oraz rekreacji rowerowej.
Ogród sensoryczny
– Od bardzo dawna chcieliśmy zagospodarować teren zielony przy naszych placówkach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, przy ul. Budowniczych 6 w Koszalinie. Mamy sporo miejsca, do tej pory rosła tam tylko trawa, krzewy. Jednak zauważyliśmy potencjał tego terenu, który nie był wykorzystywany. Naszym uczestnikom potrzeba również terapii na świeżym powietrzu, bo bardzo często są to osoby w podeszłym wieku. Nierzadko ich przyjazd do placówki jest jedyną formą wyjścia z domu. Chcemy, aby teren był ładny i służył również terapii różnymi kolorami, zapachami – mówi Marta Grzelak, instruktor terapii zajęciowej w WTZ nr 1 w Koszalinie, współtwórczyni projektu.
Kulturalnie o przyrodzie
Jak mówi Katarzyna Lesner (na zdjęciu prowadząca zajęcia o ekologii), Fundacja dla dzikich zwierząt „Larus” chciała napisać projekt dla mieszkańców, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. – Dotyczy on trzech otwartych spotkań przyrodniczych. Gośćmi prowadzącymi prelekcje mają być trzej znakomici przyrodnicy – Adam Wajrak (najsłynniejszy obrońca Puszczy Białowieskiej), Mikołaj Golachowski (jedyny Polak pracujący w terenach polarnych) oraz Piotr Piliczewski (z Uniwersytetu Szczecińskiego). Tematy będą dotyczyć nie tylko naszego bliskiego środowiska, ocieplania budynków, ochrony ptaków, nietoperzy, jak pomagać dzikim zwierzętom i jak z nimi żyć, ale także przełożenia naszej codziennej ochrony przyrody na Arktykę czy Antarktydę – dodaje.
Edukują w szkołach dzieci, a jednak dorośli są tych informacji pozbawieni. Wiedzą z doświadczenia, że ludzie pytają, chcą wiedzieć, często na terenie miasta nie mają się do kogo zwrócić. Fundacja dla dzikich zwierząt „Larus” działa drugi rok i na razie skupia się na wybudowaniu ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt w okolicach Koszalina, ponieważ bardzo tego brakuje. W zeszłym roku prowadzono zajęcia dla dzieci na terenie miasta i gminy Koszalin wraz z Sarbinowem. Spotkania dotyczyły odpowiedzialnej pomocy zwierzętom.
Montuj z nami – zajęcia z rowerami!
Projekt ma na celu uświadamianie koszalinian w wieku 12-60 lat o tym, że jeżdżenie rowerem to ciekawa aktywność fizyczna i jest zdrowe. – Zwróciliśmy uwagę na rosnącą liczbę dróg rowerowych, które pojawiają się w Koszalinie i na to, że są bardzo często puste. Dlatego doszliśmy do wniosku, że skoro ludzie z nich nie korzystają, to może nie wiedzą jak. Napisaliśmy więc projekt, na który składają się trzy spotkania: pierwsze dotyczące przepisów ruchu drogowego. Następne z monterem rowerów, gdzie będzie można dowiedzieć się o konserwacji i naprawach. A ostatnim będzie rajd rowerowy, w którym nagrodą będzie właśnie dwukołowiec zbudowany podczas zajęć – mówi Tomasz Stawski, harcerz ZHR, wnioskodawca projektu.
Głosowanie potrwa w sklepie Tesco do 17 lutego. Każdy z przedstawionych projektów można już uznać za zwycięski, jednak to od liczby żetonów, które znajdują się w danej urnie, zależy, w jakiej kwocie projekt zostanie dofinansowany. Wyniki poznamy w marcu.

(aj)