Droga i internet w Starych Bielicach

Podpisanie umowy :: Fot: Magda Pater

Utwardzona droga i szerokoopasmowy internet z Telewizji Kablowej Koszalin - takie będą skutki umowy podpisanej między wójtem gminy Biesiekierz a wicemarszałkiem województwa.

Jeszcze w tym miesiącu władze gminy ogłoszą przetarg na budowę 856 m wewnętrznej drogi w Starych Bielicach. Prace obejmą ul. Podgórną, część ul. Wspólnej, ul. Przyjaciół, i część ul. Sąsiedzkiej. Inwestycja, która ma zakończyć się we wrześniu br., będzie kosztować 2, 5 mln zł. Z tej kwoty ponad 1,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Droga została wybrana do budowy ze względu na połączenie z obiektami użyteczności publicznej: gabinetem lekarskim, warsztatem samochodowym, prywatnym przedszkolem. W tej ostatniej placówce Jarosław Rzepa wicemarszałek województwa i Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz, podpisali umowę na przekazanie pieniędzy z PROW.

- Stare Bielice to miejscowość, która się dynamicznie rozwija, a jej mieszkańcy czekają na takie inwestycje, które poprawiają komfort życia tutaj – podkreśla Andrzej Leśniewicz, wójt gminy. – Dużo się u nas dzieje pod względem takich przedsięwzięć.

Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, przypomina, że gmina Biesiekierz często korzysta z funduszy unijnych.
- Teraz trzeba mieć nadzieję na szybkie wyłonienie wykonawcy i czekać na powstanie pięknej drogi, z chodnikami – dodaje samorządowiec.

- Przetarg ogłosimy w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy – informuje Tomasz Hołowaty, zastępca wójta gminy Biesiekierz, autor wniosku o dofinansowanie budowy drogi. – Myślę, że chętni się znajdą, nawet nasi lokalni, co tym bardziej cieszy, bo te pieniądze unijne zostaną w gminie. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów na przyznanie grantów sołeckich. Złożyliśmy tez wnioski na dofinansowanie infrastruktury sportowej w gminie z budżetu województwa.

Ponadto w ramach podpisanego porozumienia o współpracy z Telewizją Kablową Koszalin przedsiębiorstwo w budowanych drogach umieści przewody internetowe umożliwiające mieszkańcom szerokopasmowy dostęp do internetu. W ciągu ostatnich czterech lat gmina Biesiekierz wydała na inwestycje drogowe w Starych Bielicach prawie 6,5 mln zł z 13,2 mln przeznaczonych tego typu przedsięwzięcia w gminie.

(ejm)