Wiosenna sesja o drogach i budżecie

Ul. Wojska Polskiego :: Fot: Magda Pater

Zmiany w tegorocznym budżecie, zasadach Budżetu Obywatelskiego i powołanie nowego skarbnika – to niektóre z uchwał, które radni przyjęli na czwartej sesji w tej kadencji.

Tym razem rajcy mieli do rozpatrzenia 36 projektów uchwał. Jeden z nich dotyczył zmian w budżecie na br., polegających na zwiększenia wydatków o 16 mln zł. Będą one pokryte nadwyżką środków obrotowych z ubiegłego roku. Łącznie na inwestycje i wydatki bieżące miasto przeznaczy w tym roku 12 mln zł. Prawie 8,5 mln zł z tej kwoty Koszalin wyda na budowę i remonty ulic, z czego 4 mln zł pochłonie początek remontu odnogi ul. Władysława IV, gdzie mieści się kilkadziesiąt firm, 1,2 mln dokończenie remontu ul. Wojska Polskiego (budowa ścieżki rowerowej do ul. Dzierżęcińskiej). Pozostałą sumę miasto przekaże na remont ul. Krańcowej.

Domagają się drogi do budynków
Nie wszyscy koszalinianie doczekają się jednak budowy dróg na swoim osiedlu. Na Trybunie Obywatelskiej pojawili się przedstawiciele lokatorów nowych bloków przy ul. Hallera. Po raz kolejny prosili oni włodarzy miasta o budowę drogi, prowadzącej od ul. Gnieźnieńskiej do ich budynków, których regularnie przybywa. Mieszkańcy nowej części osiedla Rokosowa od kilku lat skarżą się na brak połączenia autobusowego z jego starym fragmentem. Ponadto, miasto przeznaczy 1,1 mln zł na gospodarkę komunalną. 970 tys. zł przekaże jako dotację dla Miejskiego Zakładu Komunikacji na darmowe bilety dla uczniów. Prawie 500 tys. zł dostanie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na prowadzenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Koszalina. Na rozwiązywanie problemów alkoholowych samorząd wyda w tym roku 340 tys. zł. Te pieniądze pochodzą z tytułu koncesji ze sprzedaży alkoholu lub zostały z poprzedniego roku. Ponadto, na Fundusz Wsparcia Policji miasto przeznaczy 120 tys. zł, a na komendę Straży Miejskiej 100 tys. zł. W budżecie miasta na ten rok znalazły się pieniądze na termomodernizacje budynków I LO i Zespołu Szkół nr 1, czyli „ekonoma”. 200 tys. zł będą kosztować osłony na elewację budynku Filharmonii Koszalińskiej. Mają one zapobiec rozbijaniu się ptaków o szklane ściany obiektu. Po zmianach dochody budżetu wyniosą 598 mln zł, a wydatki: 635 mln zł. Deficyt budżetowy wyniesie 36,8 mln zł. Planowana nadwyżka operacyjna osiągnie poziom 14,5 mln zł. Radni przyjęli też uchwałę o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej. W latach 2020-2021 10 mln zł samorząd przekaże na remont amfiteatru, który ma się zacząć latem br. Z powodu przedłużenia się jego przebudowy, koszt modernizacji wzrośnie do 32,8 mln zł. Inwestycja przeciąga się z powodu braku wykonawców. Podobne problemy ma samorząd Neubrandenburga, z którym Koszalin prowadzi wspólne przedsięwzięcie rewitalizacji parków. Remont amfiteatru jest elementem odnowienia części Parku im. Książąt Pomorskich. Miasto do końca tego roku wypuści też obligacje na kwotę 35 mln zł. Ich spłata zaplanowana jest do 2033 r. w trzech seriach. Już w październiku radni zagłosują nad projektem budżetu na przyszły rok.

Nawet dziecko zagłosuje
Zmiany nastąpią także w zasadach uchwalania Budżetu Obywatelskiego. Według nowych przepisów, głosować na zatwierdzone przez urzędników pomysły będzie mógł każdy mieszkaniec Koszalina bez względu na wiek. Miasto przeznaczy na BO 0,5 proc. budżetu z roku poprzedniego, z zaokrągleniem do 10 tys. zł. Autor inicjatywy dostanie możliwość odwołania się od pierwszej oceny, ale druga już będzie wiążąca. Wnioski z pomysłami będzie można dostarczać nie tylko przez internet, ale również pocztą tradycyjną. Musi on jednak wpłynąć do Urzędu Miejskiego najpóźniej w dniu, w którym upłynie termin zbierania podpisów. Aby zgłosić wniosek, wystarczy zebrać jeden podpis na małych osiedlach (np. Jamno-Łabusz, os. Unii Europejskiej, Raduszka) i pięć podpisów na pozostałych. Pomysły będzie musiało poprzeć podpisami 30 osób. Zmieni się też sposób głosowania. Będzie to możliwe tylko przez internet. Głosowanie potrwa 21 dni.

Co z terenem przy galerii EMKA?
Na sesji pojawił się też projekt uchwały o zmianie miejscowego zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Władysława IV, Akademickiej, Staszica i Jana Pawła II. To prawie 16 ha. – Już w listopadzie 2016 roku radni dali przyzwolenie na te poprawki w planie, aby umożliwić zabudowę tego terenu na cele handlowo-usługowe, z garażami wielostanowiskowymi i infrastrukturą techniczną – informuje Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta miasta. – Umożliwi to rozbudowę centrum handlowego, a w dalszej przyszłości pozwoli na budowę przy ulicy Akademickiej parkingu wielopoziomowego o wysokości do siedmiu metrów.

Pożegnanie wieloletniej skarbniczki
Radni przyjęli też uchwałę o odwołaniu ze stanowiska Janiny Ciesiołkiewicz. Pracująca od 20 lat na stanowisku skarbnika miasta urzędniczka przejdzie na zasłużoną emeryturę . W sumie jej staż pracy to 54 lata. Za długoletnią służbę na rzecz samorządu Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej i zarazem radny sejmiku wojewódzkiego, wystąpił o przyznanie jej Odznaki Złotego Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Medal Zasłużony dla Miasta Koszalina. Nową skarbnik miasta została Katarzyna Macko, ekonomistka, pełniąca dotychczas funkcję dyrektor Wydziału Księgowości Urzędu Miejskiego. W ratuszu pracuje 20 lat.

Ewa Marczak