Jajko w roli głównej

Uczestnicy wraz z jury :: Fot: Magda Pater

Promocja zdrowego odżywiania i tradycyjnych potrwa wielkanocnych – to cel VIII finału Mini Master Szefika dla uczniów klas I -III szkół podstawowych. Wzięły w nim udział duety synów i mam z SP 7, SP 17 i SP 23. Kulinarne zmagania miały miejsce w restauracji Kosmos w pierwszy dzień kwietnia.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21 wspólnie z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Grygorcewicz przy pomocy Viva Italia Bistro. Kulinarne. Zmagania to część miejskiego programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”, którego inicjatorką jest Barbara Grygorcewicz. Jury przewodniczyła Anna Jedlińska, żona prezydenta Koszalina. – Poziom przygotowania dań był bardzo wysoki, a klimat konkursu prawdziwie rodzinno-świąteczny – przyznaje.

Jedną z jurorek była Małgorzata Hołub-Kowalik. Słynna lekkoatletka podkreśla rolę odpowiedniego żywienia w życiu każdej osoby, nie tylko wyczynowo uprawiającej sport. – Jako dziecko lubiłam jeść warzywa, co jest rzadkim zjawiskiem – wspomina. – Moim ulubionym daniem była fasolka po bretońsku. Obecnie za tym daniem nie przepadam. W dzieciństwie bardzo lubiłam piec ciasta i ciasteczka. Lubiłam też dużo się ruszać, miałam dużo energii. Pewnie dlatego zostałam sportowcem. Trenując i startując w zawodach muszę dbać o dietę. Ważne jest nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości minerałów, białka, węglowodanów, ale i dużej ilości wody. Jako jurorka tego konkursu brałam pod uwagę zgodność dania z zadanym tematem. Poza tym, oceniałam wygląd. Danie przygotowane dla dzieci musi odpowiednio wyglądać, być kolorowe. Cieszę się, że w szkołach funkcjonuje taki program jak „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”, bo to uczy dzieci nie tylko przygotowywania wartościowych posiłków, ale i samego gotowania, radzenia sobie w kuchni.

Przygotowanie wielkanocnej potrawy trwało trzy kwadranse. Niektórzy skończyli przed czasem. Jury miało trudny wybór, ale po burzliwych obradach pierwsze miejsce zajął Grzegorz Gos z SP 7 z mamą Elżbietą, którzy ugotowali żurek z jajkiem na miękko. – Codziennie w domu gotujemy – podkreśla laureat. – Najbardziej lubię robić rosół z tatą. Drugie miejsce zajęli Jakub Żdżalik z SP 17 z mamą Malwiną, a trzecie Nikodem Oleksiak z SP 23 z mamą Anną. Sponsorami konkursu byli: Urząd Miejski, restauracje Fregata i Kosmos oraz firma DAJAR.

(ejm)