Jedno dziecko, jedno drzewo

Sadzenie drzew :: Fot: Magda Pater

Leśnicy nadleśnictwa Karnieszewice co roku spotykają się z mieszkańcami Koszalina, by wspólnie sadzić drzewa i krzewy w ramach projektu „Zielony Ślad”. W tym roku odbyła się 7. edycja akcji, której po raz pierwszy towarzyszyło przedsięwzięcie Lasów Państwowych „Jedno dziecko – jedno drzewo”.

W myśl idei „jedno dziecko, jedno drzewo” rodzice maluchów urodzonych w zeszłym roku zasadzili drzewa na granicy lasu i osiedla Bukowego. W ziemię wkopali też kapsułę czasu ze swoimi danymi, która ma zostać odkopana za 50 lat. – Pomysł wydaje się być bardzo fajny i mam nadzieję, że przyjmie się na dłużej – stwierdził Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Karnieszewice i dodał: – Miło się patrzy, jak to, co posadziliśmy rośnie wraz z naszymi dziećmi.
Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców. W lesie pojawiło się około 200 osób, które z chęcią chwyciły za łopaty i posadziły nowy fragment lasu. – W zeszłym roku narodził się nam maluszek i w ten sposób chcemy upamiętnić jego przyjście na świat. Mamy teraz pamiątkowe drzewo i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy je wspólnie odwiedzać – mówiła Katarzyna Skuza, mama półrocznego Szymona. Drzewo zasadziła też pani Daria, która specjalnie na tę okazję przyjechała z Poznania wraz z dwumiesięczną córką. – Przygotowałam kartkę z danymi, którą umieściliśmy w kapsule czasu. Za kilkadziesiąt lat, gdy ją wykopiemy, będę mogła pokazać mojemu dziecku, że tu było i ma „swoje” drzewo – stwierdziła z dumą Daria Wilczyńska.

Szczęśliwi rodzice zasadzili w koszalińskim lesie między innymi dęby, buki i rozmaite krzewy – łącznie ponad 20 gatunków roślin. – Jest to symboliczna akcja, ale zależy nam też na tym, żeby ludzie zrozumieli, że las jest dla nas wszystkich, nie tylko dla leśników. Osoby, które tu dziś przyszły, mają okazję porozmawiać z pracownikami nadleśnictwa i wyjaśnić pewne wątpliwości – zapewniał Tadeusz Lewandowski i dodał – Niestety, granic między lasem, a miastem zawsze będzie budziła kontrowersje. Zawsze będą tacy, którzy twierdzą, że nie wolno nic wycinać i tacy, którym przeszkadzają liście lecące na podwórko. Dzisiejsze spotkanie jest więc okazją do przedyskutowania i wyjaśnienia pewnych kwestii.

Podczas tegorocznej akcji „Zielony Ślad” oraz projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo” udało się posadzić ponad półtora tysiąca drzew i krzewów.

(as)