Ognista rocznica zwycięstwa nad faszyzmem

Symboliczne podpalenie pomnika :: Fot: Magda Pater

„Rota” i inne pieśni patriotyczne zabrzmiały 8 maja przy pomniku Płonące Ptaki autorstwa Władysława Hasiora. Już po raz drugi w tym miejscu koszalinianie uczcili zakończenie II wojny światowej w Europie.

Piknik patriotyczny „Płomienie Zwycięstwa 2019” zorganizowali Politechnika Koszalińska, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Koszalińskiej, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Urząd Miejski.

Uczestnicy pikniku mogli zobaczyć mundury i uzbrojenie żołnierzy z czasów II wojny światowej. Archiwum Państwowe przygotowało wystawę pierwszych dokumentów powstałych w powojennym Koszalinie. – W tym roku świętujemy stulecie reaktywacji – zaznacza Joanna Woźniak. – Ponownie powołał nas do istnienia Marszałek Józef Piłsudski. W maju 1945 powstała w Koszalinie pierwsza placówka pocztowa. Z poszewki po kołdrze jej pracownicy uszyli polską flagę, która zawisła na zajętym przez nich budynku przy obecnej ulicy Dworcowej. Józef Sowa, pierwszy naczelnik poczty, opisuje w kronice pocztowców problemy z wysyłaniem korespondencji. Pierwsi osadnicy nie mieli jeszcze polskich pieniędzy, więc on pożyczył placówce 30 złotych na zakup znaczków. Z powodu braku papieru przerabiano niemieckie druki na polskie, dopisując litery. Poza tym, mamy w naszych zbiorach zdjęcia bardzo niegdyś popularnej Kawiarni Literackiej, która mieściła się w nieistniejącym już budynku przy ulicy Zwycięstwa 37.

Archiwum Państwowe w Koszalinie zaprasza na świętowanie jubileuszu już w Noc Muzeów, 18 maja, a także w Dzień Archiwów, 7 czerwca. Placówka mieści się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2. Nie tylko dzieci zainteresował nowoczesny sprzęt wojskowy wystawiony przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Były też pokazy grup rekonstrukcyjnych. Nie tylko dorośli, ale i dzieci miały na sobie mundury wojsk różnych krajów. Aleksandra Szocik przebrała się za żołnierza Armii Czerwonej. – Należę do Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”– tłumaczy absolwentka gimnazjum. – Dzięki przygotowaniom do tego pikniku dowiedziałam się dużo o drugiej wojnie światowej, na przykład tego, że w jej trakcie Warszawa została zupełnie zburzona. Mój dziadek walczył w czasie wojny, ale nie znam szczegółów. W szkole, w gimnazjum, nie uczyliśmy się o tym okresie naszej historii. Kulminacją pikniku było podpalenie pomnika Władysława Hasiora. Metalowa rzeźba została odsłonięta 11 października 1982 r. w hołdzie wszystkim, którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza.

(ejm)