Zabawa na cześć budowniczego portu

Studenci świętują podczas Dnia „Kwiatka” :: Fot: Magda Pater

O tym, że warto działać w organizacjach i że studiowanie nie oznacza tylko trudnej nauki, przekonywali żacy Politechniki Koszalińskiej podczas Dnia „Kwiatka”. Impreza miała miejsce przy kampusie uczelni przy ul. Kwiatkowskiego 6 e.

Przygotowały ją Samorządy Studenckie Wydziału Nauk Ekonomicznych i Humanistycznego. Oba mieszczą się przy ulicy, której patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski, ekonomista, sanacyjny polityk, budowniczy portu w Gdyni i twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego. Według historyków cechowały go głęboka wiedza, determinacja do pracy i patriotyzm. Przyczynił się do utrwalenia pozycji złotówki. Swoją własną walutę po okresie zaborów Polska wprowadziła dopiero w 1924 roku, dzięki reformie Władysława Grabskiego, chociaż plany w tej kwestii polski sejm miał już od 1919 roku.
Eugeniusz Kwiatkowski nie należał do żadnej partii politycznej. Pod koniec życia dostał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak, mimo wielkich zasług dla odbudowy Polski po dwóch wojnach światowych, władze komunistyczne chciały go zepchnąć na margines życia społecznego. Otrzymywał bardzo niską emeryturę. Władze uniemożliwiały mu podjęcie pracy, by mógł do niej dorobić. Nie wolno mu było nawet udzielać korepetycji z fizyki i chemii. Kiedy zmarł, władze zakazały publikacji wspomnień o nim. Obecnie, gdy mija sto lat od odbudowywania Polski po zaborach, postać Eugeniusza Kwiatkowskiego i jego dokonań jest warta przypomnienia.

Z okazji Dnia „Kwiatka” żacy bawili się na boisku przy ul. Dąbka. Było karaoke, grillowanie kiełbasek. Każdy uczestnik zabawy otrzymał kwiatek. Nie zabrakło akcentu charytatywnego. Studenci podczas pikniku i wieczornej dyskoteki zbierali pieniądze na leczenie swojej koleżanki, walczącej z białaczką.

(ejm)