Świeże spojrzenie na pracę uczelni

Nowa rada uczelni :: Fot: Magda Pater

Politechnika Koszalińska zyskała organ doradczy. Powołanie Rady Uczelni przewiduje obowiązująca od października 2018 r. ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce. 8 maja nowe gremium obradowało po raz pierwszy.

Rektor PK wręczył akty nominacyjne wszystkim członkom Rady Uczelni. – Staraliśmy się tak dobrać członków tego organu, aby w jak największym stopniu reprezentował i środowisko uczelni, i otoczenie biznesowe – wyjaśnia prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Myślę, że nam się to udało. Bardzo jestem zadowolony z takiego wyboru. Liczę, że nasza współpraca będzie się dobrze układać.
W skład pierwszej Rady Uczelni wchodzi 7 osób. Prof. Dariusz Lipiński, prof. Jerzy Rembeza oraz prof. Robert Sidełko to nauczyciele akademiccy PK. Piotr Bartkiewicz jest dyrektorem koszalińskiego oddziału firmy GlobalLogic. Piotr Huzar to prezes zarządu Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a Joanna Jodłowska zasiada w zarządzie firmy Kronospan, która jest partnerem strategicznym Politechniki Koszalińskiej. Studentów PK reprezentuje Julia Małecka-Nowosielska, przewodnicząca Parlamentu Studentów.

– Rada ma czuwać nad prawidłową pracą uczelni, stymulować jej rozwój, podpowiadać nowe działania – informuje prof. Tadeusz Bohdal. – Jej główne zadania to zaopiniowanie nowego statutu uczelni, opiniowanie planu finansowego, a kiedyś także sprawozdań finansowych uczelni. Liczę, że członkowie rady podpowiedzą nam, co poprawić w naszym funkcjonowaniu, bo nie zawsze widzimy tego, co się dzieje wokół nas tak szeroko, jak powinniśmy. Mam nadzieję na powiew świeżości, spojrzenie z boku i konstruktywną krytykę. Im więcej osób omawia dany problem, tym więcej jest możliwości jego rozwiązania.

Piotr Huzar, wybrany przez senat PK na przewodniczącego Rady Uczelni, zaznacza, że pierwszym zadaniem będzie zaopiniowanie statutu politechniki. To dokument, który reguluje niemal w całości funkcjonowanie placówki, musi więc być zgodny z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. – Naszym nadrzędnym celem jest skojarzenie w jak największym stopniu nauczania z potrzebami rynku pracy, bo tego bardzo brakuje – zapowiada. – Mamy już duże doświadczenie we współpracy z politechniką jako wykładowcy czy przedsiębiorcy, to dzięki zasiadaniu w Radzie Uczelni pogłębimy nasze wzajemne kontakty.

Rada Uczelni w obecnym składzie będzie pracować do końca 2020 roku.

(ejm)