O różnych aspektach kurateli sądowej

Konferencja z okazji 100-lecia kurateli sądowej :: Fot: Magda Pater

9 maja odbyła się konferencja „Kuratorzy sądowi okręgu koszalińskiego w społeczności lokalnej – 100-lecie kurateli sądowej w Polsce”, która została zorganizowana przez kuratorów sądowych wraz z Wydziałem Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.

Gospodarzem wydarzenia był prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie sędzia Marek Ciszewski. – Dorobek w szczególności koszalińskiej służby sądowej zasługuje na uznanie i szacunek, ale to również stanowi zobowiązanie dla Państwa, żeby ten dorobek mnożyć, kontynuować w latach następnych – mówił na początku konferencji.
– Polska była jednym z państw, gdzie kuratela rozpoczynała funkcjonowanie w 1919 r. Kuratela sądowa powstała, gdy Polska była w bardzo trudnym okresie, dlatego że odzyskiwała niepodległość – powiedział jeden z referentów, dr Krzysztof Stasiak z Uniwersytetu Gdańskiego i Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podczas wystąpienia nawiązał do historii tej instytucji.

Kwestię dysocjacyjnych zaburzeń osobowości w perspektywie wymiaru sprawiedliwości przybliżyła natomiast prof. zw. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Odwoływała się przy tym do własnych doświadczeń w pracy w sądownictwie.

Podczas konferencji referaty wygłosili także prof. zw. dr hab. Marek Konopczyński z Uniwersytetu Białostockiego, insp. dr Iwona Klonowska z Komendy Głównej Policji w Warszawie i Redaktor Naczelna „Policji”, Dr Krzysztof Stasiak z Uniwersytetu Gdańskiego i Sądu Okręgowego w Gdańsku, a także Piotr Boćko z Politechniki Koszalińskiej.

– Kuratorzy wykonują bardzo trudną pracę – stwierdziła Beata Kardysz, kurator okręgowy Sądu Okręgowego w Koszalinie, jeden z gości wydarzenia, i dodała: – Działamy na rzecz całych społeczności lokalnych, wspieramy ludzi, pomagamy. Nasza praca to szczególna misja.

(at)