Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jak uniknąć oszustwa w internetowym sklepie?

 Podczas prelekcji o oszustwach komputerowych :: Fot: Magda Pater

Możliwość kupowania w internecie wielu towarów to duże ułatwienie, ale niesie ze sobą różne niebezpieczeństwa. Uczniowie klasy policyjnej z Computer College spotkali się z przedstawicielem znanego portalu aukcyjnego, aby dowiedzieć się, jak nie zostać oszukanym przez sprzedawcę lub potencjalnego kupca.

Młodzież szczególnie chętnie załatwia rożne sprawy w świecie wirtualnym. Jednak nastolatki nie zawsze zdają sobie sprawę, że także tam mogą paść ofiarą kradzieży, nie tylko pieniędzy, ale i danych osobowych. Dlatego policjanci zorganizowali warsztaty, mające zwiększyć ich świadomość, że przestępstwa dotyczące robienia zakupów w internecie mają swoje konsekwencje w prawdziwym życiu. Program prewencyjny pt. „Bezpieczne zakupy w sieci” został objęty patronatem honorowym komendanta głównego policji.
– Otrzymujemy dość dużo zgłoszeń, dotyczących oszustw w internecie – przyznaje st. sierż. Beata Gałka, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. – Zanim cokolwiek kupimy, sprawdźmy opinie o sprzedającym, sklepie. Nie dajmy się nabrać na podejrzanie niską cenę produktu, bo to już jest wskazówka, że za tą ofertą może stać oszust.

Ryzyko oszustwa jest mniejsze, gdy kupujemy za pośrednictwem platformy handlowej, a nie bezpośrednio od osoby prywatnej. Nie wolno płacić bezpośrednio na prywatne konto sprzedawcy, ale za pośrednictwem tzw. operatorów płatności. Jeśli płacimy kartą, nie róbmy tego bezpośrednio na stronie internetowej sklepu. Nie podajemy numeru karty płatniczej czy kodów na jej drugiej stronie, ani haseł do konta internetowego. Każdy, kto padnie ofiarą oszustwa w internecie, powinien je zgłosić na policję, zabezpieczając wcześniej skany rozmów ze sprzedawcą, dane witryny internetowej, dane sprzedającego i numer rachunku bankowego, na który zostały wpłacone pieniądze. Trzeba też dostarczyć potwierdzenie przelania pieniędzy.

Przedstawiciel portalu aukcyjnego uczulał licealistów z klasy policyjnej, na co muszą zwracać uwagę podczas robienia zakupów przez internet. – Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować taką samą czujność jak podczas zakupów w prawdziwym świecie – zaznacza Jakub Pepłoński z Działu Bezpieczeństwa Allegro.pl. – Nie ufajmy nadmiernie, że to, co widzimy na ekranie komputera, jest rzeczywistością. Warto też sprawdzać komentarze klientów pod profilem sprzedawcy i samemu wystawić mu opinię, ale jeśli będzie to fałszywa lub szkalująca, może on nas oskarżyć o zniesławienie.

Uczniowie nie kryją, że warsztaty pomogą im w dokonywaniu przemyślanych decyzji podczas kupowania ubrań czy sprzętu elektronicznego. – Będę patrzeć na reputację strony, sprawdzać jej oryginalność – zapewnia Nikola Krajkowska, uczennica II klasy policyjnej LO Computer College. – Nauczyłem się tego, że podczas zakupów w internecie trzeba zwracać uwagę na wszystko, co jest z tym związane – dodaje Karol Pawlonka. – Warto nie spieszyć się z zapłaceniem za towar.

(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Jak uniknąć oszustwa w internetowym sklepie?