Miasto - Tygodnik Koszaliński

Pamiętają o ojczyźnie

 Podczas promocji książki „W ringu ognia. Obrona lotniska w Ługańsku” :: Fot: Archiwum

Kiedy 5 lat temu na Ukrainie rozpoczął się konflikt zbrojny, Ukraińcy zaczęli masowo uciekać przed wojną do Polski. Wielu z nich osiedliło się w Koszalinie. Mówią po polsku, znaleźli pracę i zintegrowali się z tutejszą społecznością. Nie zapominają jednak o swoich korzeniach i ojczyźnie. W miniony weekend spotkali się, by poznać historię obrony lotniska w Ługańsku w 2014 roku.

Podczas spotkania odbyła się promocja książki „W ringu ognia. Obrona lotniska w Ługańsku”, czyli wspomnienia ponad 140 uczestników i świadków jednej z najbardziej tragicznych operacji na początku konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą. Anastazja Głotowa, jedna z autorek książki, była wolontariuszką podczas obrony międzynarodowego portu lotniczego w Ługańsku. – Kierujemy to wydawnictwo do wszystkich Ukraińców, bo to jest nasza historia, o której po prostu musimy pamiętać. Tę wiedzę trzeba też przekazywać naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom. Ta książka stanowi pierwszą na Ukrainie próbę badania tej historii. Zrobiliśmy to wszystko jako projekt wolontariacki bez żadnego wsparcia finansowego. Zbieraliśmy zeznania wojskowych oraz mieszkańców Ługańska – opowiadała Anastazja Głotowa.

Ukraińcy zebrani w podziemiach cerkwi grekokatolickiej obejrzeli także film „Łukańska Placówka”, który stanowi doskonałe uzupełnienie historii opisanej w książce. – Chcemy przypomnieć, że od kilku lat na Ukrainie trwa wojna z rosyjskim agresorem. Rosja nadal wspiera tzw. separatystów i wysyła wojska. Chcemy pokazać różne okoliczności, które nie są znane szerszej opinii publicznej nawet na Ukrainie, a przede wszystkim w Polsce i w Europie. Promocją zarówno filmu jak i książki chcemy pokazać istotę tego konfliktu – mówił Roman Biłas, przewodniczący Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie i dodał – Lotniska były kluczowe zarówno w Doniecku, jak i w Ługańsku ze względu na możliwość komunikacji, przesyłania sprzętu wojskowego i żołnierzy. Z punktu widzenia prowadzenia wojny każde lotnisko jest kluczowe. Autorzy zarówno książki, jak i filmu pokazują bohaterów, którzy wiedząc, że znajdują się „w kotle” otoczonym przez rosyjskie wojska, walczą o port lotniczy i wiedzą, że będzie im łatwo wydostać się z Ługańska.

Książka zawiera unikalne zdjęcia, wykresy ilustrujące operacje wojskowe, komentarze ekspertów na temat wydarzeń oraz spis poległych ukraińskich żołnierzy. W najbliższym czasie planowane jest wydanie publikacji w języku angielskim, tak by była dostępna dla szerszego grona odbiorców.

(as)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Pamiętają o ojczyźnie