Trzy dekady na ludowo

Obchody 30-lecia Przedszkola nr 13 w Koszalinie :: Fot: Magda Pater

O tym, jak duży wpływ na dorosłego człowieka mają jego doświadczenia z dzieciństwa, można się było dowiedzieć podczas uroczystości okazji 30-lecia Przedszkola nr 13. Jedna z obecnie pracujących tam nauczycielek przyznała, że wybrała swój zawód dlatego, że chciała znów znaleźć się w placówce, do której chodziła, mając kilka lat.

Magdalena Żuromska, absolwentka Przedszkola nr 13 i nauczycielka, bardzo miło wspomina swój pobyt w placówce przy ul.Franciszkańskiej104. – To był szczęśliwy czas - dodaje. - Często tutaj wracałam, nie tyko wspomnieniami. Pamiętam dobrze zajęcia plastyczne, malowanie farbami przy sztalugach. W przedszkolu nauczyłam się podstawowych umiejętności, potrzebnych w późniejszym życiu. Pamiętam też życzliwość i otwartość pań. Po prostu zakochałam się w przedszkolu. Już wtedy zamarzyłam, że jeszcze tam wrócę. I udało mi się to.
Alicja Derebecka, pierwsza dyrektorka Przedszkola nr 13, w dzieciństwie często jeździła na wieś do babci. Poznawała codzienne czynności, zwyczaje, będące nie tylko częścią kultury ludowej, ale i narodowej. Spodobały jej się tak bardzo, że po latach, obejmując kierownictwo w nowym przedszkolu, postanowiła uczyć najmłodszych tamtych obyczajów.

– Bardzo się cieszę, że moje następczynie kontynuują ten profil - wspomina Alicja Derebecka. – Trzydzieści lat temu moja placówka była jedną z najnowocześniejszych tego typu w Koszalinie, z salą gimnastyczną i salami tematycznymi. Mieliśmy dużo przestrzeni wokół siebie. Ale powstały tylko cztery grupy, czyli sto dwadzieścioro dzieci, a pracowników miałam kilkunastu. Ponieważ kocham pracę z dziećmi, spędzałam wtedy w pracy całe dnie. Ciągle coś tworzyliśmy. Sprowadzałam z Lubelszczyzny przyśpiewki, obyczaje, rozpisywałam konspekty.

Pięć lat temu placówka dostała imię „Mała Akademia”, co ma zwracać uwagę na promowane takich wartości jak: dociekliwość poznawcza, gdybanie, zabawa pytaniami, kreatywne rozgrzewki umysłowe i twórcze metody nauki.

Na jubileuszu dzieci w ludowych strojach wystąpiły w programie artystycznym, ukazującym dawne zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Na co dzień w przedszkolu uczą się nie tylko tańców z różnych części Polski, ale też m.in. kiszenia kapusty, którą wcześniej ugniatają własnymi stopami.

(ejm)