Uczniowie zwierzętom

Uczniowie z darami dla podopiecznych schroniska :: Fot: Marcin Torbiński

„Paka dla zwierzaka bezdomniaka” pod takim hasłem Zespół Szkół nr 8 w Koszalinie, co roku organizuje akcję charytatywną. Od kilku miesięcy uczniowie zbierali karmę dla psów i kotów. Akcja przeprowadzana była na przełomie maja i czerwca. Wybrani uczniowie, którzy zebrali najwięcej karmy, w nagrodę mogli wybrać się z nauczycielkami do schroniska.

Uczniowie mogli pobawić się ze zwierzętami, wyprowadzić psy na spacer i nakarmić je. Akcja cieszy się bardzo dużą popularnością, a wnika z potrzeby serca, miłości i chęci wsparcia – podkreśla Iwona Nissel, nauczycielka, prowadząca Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół nr 8 w Koszalinie.
Trzeba pomagać zwierzętom, one potrzebują miłości. Sam mam cztery psy, w tym jednego ze schroniska, który jest najwierniejszy. Potrzebuje najwięcej przytulania i troski. Sprawia mi wielką przyjemność zajmowanie się nim. Myślę, że przyjdzie czas, że wezmę kolejnego psa ze schroniska. – podkreśla Damian Stablewski.

Mam cztery psy i dwa konie. Dla mnie jest nie do pojęcia, żeby nie dawać zwierzętom miłości, one są naszymi przyjaciółmi – tłumaczy Natalia Topij.

Z zebranych darów skorzystały psy i koty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Leśny Zakątek”, które znajduje się przy ulicy Mieszka I. - Od dwóch lat Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie zajmuje się schroniskiem i co najmniej od tego czasu pomagają szkoły i przedszkola. Młodzież przywiozła nam karmę, koce i poduszki. Wszystko bardzo się przyda – mówiła Marzena Kalman, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Leśny Zakątek” w Koszalinie.

Nie tylko uczniowie, ale wszyscy mogą wesprzeć schronisko. - Najbardziej zawsze potrzebna jest nam karma dla psów, zarówno sucha, jak i mokra. Dziennie zużywamy około 50-60 kilogramów. Oczywiście, również przydadzą się kuwety dla kotów, obroże, smycze, a nawet zabawki. Potrzebny jest też żwirek, ponieważ codziennie go wymieniamy – dodaje Marzena Kalman. Pracownicy schroniska zwracają uwagę również na upały, żeby w takie dni nie lekceważyć naszych pupili.

– W wakacje przybywa nam zwierząt w schronisku. Apelujemy, że są inne wyjścia niż porzucenie i pozostawienie zwierzaków samym sobie. Można zapytać sąsiada albo kogoś z rodziny. Są też różnego rodzaju hotele dla zwierząt. Wystarczy sprawdzić w internecie – mówi Marzena Kalman. W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Leśny Zakątek” w Koszalinie jest obecnie 108 psów i 20 kotów.

(mw)