Miasto - Tygodnik Koszaliński

Tej recepty nie da się zgubić

Lekarze i farmaceuci przygotowują się do wypisywania i realizacji recept wystawianych elektronicznie, czyli przez Internet. Stanie się to obowiązkowe od stycznia przyszłego roku, jednak już w tym roku wielu medyków korzysta z tej formy przepisywania lekarstw.

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który zarejestrował się na platformie P1 w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, w tym apteki, jak i lekarze. E-receptę może wystawić lekarze wystawiający jakiekolwiek recepty, nie tylko na leki refundowane.

E-recepty mają być, po e-zwolnieniach lekarskich, ułatwieniem dla pacjentów i ich rodzin. Staną się one częścią systemu informatycznego, w którym gromadzić się będą dane pacjenta dotyczące jego chorób, branych leków, przebytych badań itp. On sam zyska do niego dostęp dzięki założeniu Internetowego Konta Pacjenta, na którym gromadzone będą także e-recepty. Jego założenie jest proste, ale wymaga posiadania Profilu Zaufanego, który trzeba potwierdzić np. w Urzędzie Miejskim przy ul.Rynek Staromiejski 5-7 lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 7. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.

Po wystawieniu pacjentowi przez lekarza e-recepta pojawi się ona na jego IKP, skąd można ja przesłać na telefon komórkowy jako sms lub pocztę elektroniczną jako e-mail. Trzeba pokazać je farmaceucie, który spisze zawarty tam kod, potwierdzony PESELEM pacjenta. Osoby, który nie mają dostępu do Internetu lub telefonu komórkowego, dostaną od lekarza wydruk z kodem, który farmaceuta zeskanuje. Na jednej e-recepcie może zostać wypisanych maksymalnie pięć leków. Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na telefon komórkowy, bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim, co jest istotne dla osób biorących leki z powodu chorób przewlekłych.

E-recepty nie będzie można jej zgubić, zniszczyć. Zniknie obawa, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek. Poza tym pacjent będzie mógł kupić leki z recepty w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. Wprowadzenie systemu pozwoli także lekarzom na sprawdzenie, jakie leki do tej pory pacjent bierze, aby przepisać takie, które nie będą się powtarzać lub wchodzić w interakcje.

(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Tej recepty nie da się zgubić