VI Forum Edukatorów Archiwalnych

Podczas VI Forum Edukatorów Archiwalnych :: Fot: Marcin Torbiński

8 i 9 lipca koszalińskie Archiwum Państwowe było gospodarzem VI Forum Edukatorów Archiwalnych adresowanego do archiwistów, nauczycieli, historyków i wszystkich sympatyków edukacji archiwalnej. W FEA uczestniczyło 40 osób z Kielc, Koszalina, Krakowa, Łodzi, Opola, Płocka Szczecina, Torunia i z Warszawy – przedstawicieli archiwów państwowych i środowisk uniwersyteckich.

Tematem spotkania były publikacje wydawane przez archiwa i inne instytucje zajmujące się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym oraz możliwości wykorzystywania wydawnictw w edukacji archiwalnej. – Forum Edukatorów Archiwalnych jest projektem cyklicznym i powstało jako oddolna inicjatywa archiwistów pracujących w archiwach państwowych, zakładowych oraz uniwersyteckich i zajmujących się popularyzacją zasobów archiwalnych – powiedziała Joanna Woźniak z koszalińskiego Archiwum. – Wśród nich jest grupa specjalistów w zakresie edukacji archiwalnej pochodząca przede wszystkim z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. I właśnie w tym mieście przed sześcioma laty odbyło się I Forum. Debatowano wówczas na temat oferty edukacyjnej, jaką archiwa mogą zaproponować szkołom, nauczycielom i uczniom.

Od tego czasu archiwalni edukatorzy spotykali się kolejno w Warszawie, Poznaniu i w Łodzi, gdzie motywem wiodącym były związane z tematyką historyczną gry edukacyjne, które cieszą się dużym zainteresowaniem szkół. Wcześniej zajmowano się także filmami edukacyjnymi i koniecznością prezentowania tego rodzaju obrazów w mediach regionalnych.

W 2019 roku przyszedł czas na Forum przygotowane przez Archiwum Państwowe w Koszalinie, które swoim gościom zaproponowało niezwykle ciekawy program. Hubert Mazur z Krakowa dokonał przeglądu i systematyzacji archiwalnych publikacji edukacyjnych, a Marlena Jabłońska z UMK w Toruniu omówiła wymiar edukacyjny archiwalnych wydawnictw jubileuszowych. Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu przeanalizowała nowe środki dydaktyczne do nauki historii. Violetta Urbaniak z Warszawy zaprosiła do dyskusji nt. „Czy wydawnictwa archiwalne mogą być użyteczne na lekcjach historii”, a Joanna Woźniak reprezentująca koszalińskie Archiwum oraz Koszaliński Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, przeprowadziła warsztaty nt. „Możliwości wykorzystania wydawnictw nieedukacyjnych archiwów w edukacji archiwalnej”. Kolejny reprezentant Koszalina, Marcin Ozga, przedstawił publikacje edukacyjne wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej.

– Takie spotkania przynoszą bardzo wiele korzyści – oceniła Joanna Woźniak. – Pozwalają na wymianę doświadczeń, są również wspaniałą inspiracją do dalszej pracy. Gościliśmy kadrę naukową z całej Polski, więc otrzymaliśmy bardzo wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystamy w naszej działalności. Oczywiście, będziemy nadal wydawać różnego rodzaju publikacje edukacyjne i nawiązywać współpracę ze szkołami.

Wśród wykładów prezentowanych podczas VI FEA bardzo interesujące okazały się wystąpienia dotyczące zupełnie nowej inicjatywy w zakresie edukacji archiwalnej, czyli… komiksów. Tym tematem zajmowali się Magdalena Młodziejewska z Płocka oraz Bartosz Górecki z Łodzi.

– To niezwykle ciekawa propozycja – skomentowała Joanna Woźniak. – Niestety, żyjemy w czasach, w których książki cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, Należy więc pracować nad nowymi formami wydawnictw edukacyjnych, którymi można zainteresować młodych odbiorców. I właśnie komiksy okazują się wspaniałymi publikacjami promującymi wiedzę historyczną.

Koszalińscy gospodarze przygotowali dla uczestników FEA wiele „pozanaukowych” atrakcji. Goście mieli okazję obejrzeć dwie ekspozycje: wystawę wydawnictw archiwalnych „Książka w archiwach. Archiwa w książkach” oraz wystawę „Najciekawsze materiały z zasobów Archiwum Państwowego w Koszalinie”. Zwiedzili również koszalińskie zabytki, w tym ścieżkę edukacyjną „Köslin-Koszalin. Miasto Pomorskie” oraz ratusz. Oczywiście, w programie nie mogło zabraknąć wycieczki do Mielna.

Izabela Nowak