Miasto - Tygodnik Koszaliński

Sukces koszalińskich żeglarzy

 Marta Kozieł, Borys Boratyński i Marcin Staniewicz :: Fot: Magda Pater

Troje podopiecznych Yacht Klubu Koszalin wywalczyło awans na Mistrzostwa Europy. Niestety, z powodu problemów finansowych w zawodach weźmie udział tylko jedna zawodniczka – Marta Kozieł.

Młodzi żeglarze regularnie zdobywają medale na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Tym razem troje z nich – Marta Kozieł, Hanna Gronek i Marcin Staniewicz wywalczyło możliwość startu w Mistrzostwach Europy w kategorii juniorów. Wydarzenie odbędzie się w połowie lipca w Danii. – To nie jest nasz pierwszy sukces, bo klub zdobywał już medale Mistrzostw Polski, a do Mistrzostw Europy kwalifikujemy się co roku, bo zawodnicy są już na takim poziomie, że nie dadzą sobie odebrać tej szansy – mówi z dumą Borys Boratyński, trener Yacht Klubu i dodaje: – Jednak czynniki ekonomiczne sprawiły, że nie jesteśmy w stanie wysłać na zawody całej ekipy.

Klub na działalność otrzymuje roczną dotację z Urzędu Miejskiego w wysokości 10 tys. zł. Koszt uczestnictwa w imprezie rangi międzynarodowej to ok. 4 tys. zł od osoby. Z prostego rachunku wynika więc, że udział całej trójki w zawodach w Danii znacznie przekracza możliwości finansowe stowarzyszenia.

– Zdecydowaliśmy, że w mistrzostwach weźmie udział Marta , bo ma największe doświadczenie i wygrała kwalifikacje – wyjaśnia szkoleniowiec. – Nasza zawodniczka pojedzie do Danii z zaprzyjaźnionym klubem z Wolsztyna.

Koszalinianka żeglarstwo uprawia od dziesięciu lat. – Mój starszy brat pływał, a ja przyjeżdżałam z nim na przystań, aż w końcu sama wsiadłam do łódki – wspomina 17-latka, która jeździ także konno. Martę wspierają nie tylko trener i koledzy z klubu, ale także, a może przede wszystkim, rodzice, którzy dopingują ją podczas zawodów, inwestują w sprzęt i wspierają na co dzień. – Żeglarstwo to ciężki, fizyczny sport – przyznaje dziewczyna. – Trzeba mieć kondycję, żeby poradzić sobie z łódką i z wiatrem.

Żeby być w formie, Marta regularnie jeździ na obozy. Pływa też w weekendy. Nawet w wakacje na przystani w Jamnie stawia się o godzinie 10. – Marta jest zdyscyplinowana i zaangażowana w żeglarstwo – podkreśla Borys Boratyński.

Oprócz 17-latki, prawo startu w europejskiej imprezie wywalczył także Marcin Staniewicz, który żegluje od sześciu lat. – Żałuję, że nie będzie nas tam jako klubu, ale mam nadzieję, że na następne mistrzostwa już pojadę – mówi zawodnik.

W europejskich zmaganiach w Danii weźmie udział ponad stu młodych żeglarzy m.in. z Hiszpanii, z Włoch i z krajów Skandynawskich. – Byłoby pięknie, gdyby udało nam się zdobyć medal, ale będę się też cieszył, jeżeli zajmiemy miejsce w pierwszej dwudziestce – zaznacza trener Jacht Klubu Koszalin.

(amb)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Sukces koszalińskich żeglarzy