Targowisko będzie nowocześniejsze

Targowisko miejskie :: Fot: Magda Pater

Miasto ogłosiło przetarg na drugi etap przebudowy targowiska miejskiego przy ul. Połczyńskiej. Inwestycja ma kosztować 18,5 mln zł i potrwać do końca sierpnia 2022 r. Oferty można składać w Urzędzie Miejskim do 20 sierpnia do godz. 9. Kupcy z targowiska, zanim dostaną znacznie lepsze warunki pracy, muszą liczyć się z utrudnieniami, w tym z przeniesieniem w inne miejsce.

Miejsce za siedzibą Archiwum Państwowego w Koszalinie jest licznie odwiedzane, zwłaszcza w dni targowe, czyli wtorki i piątki. Na targowisku można kupić niemal wszystko: żywność, ubranie, obuwie, meble, środki chemiczne, zabawki, słodycze. Koszalinianie i goście przyzwyczaili się już do nowego miejsca, w którym można zrobić duże zakupy bez jeżdżenia na obrzeża miasta. Podczas gdy teren po byłym targowisku, tzw. manhattanie, wciąż stoi pusty, targowisko przy ul. Połczyńskiej tętni życiem. Jednak panujące tam warunki nie sprzyjają ani sprzedającym, ani kupującym.

– To nie jest chluba naszego miasta – przyznaje Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Dlatego od dawna planowaliśmy modernizację tego miejsca. Chcemy wybudować targowisko z prawdziwego zdarzenia.

Teren targowiska zostanie na nowo zagospodarowany. Pojawią się na nim drogi, chodniki, nawierzchnie utwardzone, zieleń i ogrodzenie. Dostępnych będzie 106 miejsc do handlowania z samochodów oraz 76 straganów. Wszystkie stoiska zostaną zadaszone, co ułatwi sprzedaż podczas złej pogody. Powstanie też parking podziemny z zadaszonym zjazdem na 142 miejsca postojowe z dwoma windami.

– Wiadomo, że na targowisku robimy większe zakupy, dlatego wielu klientów przyjeżdża na nie samochodami, a że to często starsze osoby, parking i windy ułatwią im dotarcie na targ – wyjaśnia Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Inwestycja jest długa i kosztowna, bo jej zakres jest duży: wybudowanie zjazdu na parking i samego parkingu, zadaszenie całego terenu. Trzeba też pamiętać, że to teren starego Koszalina, czyli czekają nas w tamtym miejscu badania archeologiczne.

Na terenie targowiska stanie też podpiwniczony budynek administracyjny z toaletą publiczną i pomieszczeniami technicznymi. Z powodu przebudowy targowiska zostanie wyciętych 19 drzew i 14 m kw. krzewów. W zamian zostanie posadzonych siedem klonów zwyczajnych „Red Royal”, sześć klonów zwyczajnych „Golden Globe” i sześć robinii akacjowych. Na czas głównych prac kupcy zostaną przeniesieni, ale władze miasta nie wiedzą jeszcze, gdzie. Są duże szanse, że będzie to teren wokół targowiska.

Na razie na placu między ul. Połczyńską a Płowcami wymiany doczekała się instalacja elektryczna i kanalizacyjna.
Główne prace zaczną się po sezonie, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać działalność handlowców i robienie zakupów.

(ejm)