Co z zapowiadanym remontem dworca?

Dworzec PKP :: Fot: Magda Pater

Remont budynku, który jest niezbyt chlubną wizytówką Koszalina, będzie nie lada wyzwaniem dla architektów i wykonawców. Inwestycja, o którą władze miasta zabiegają od lat, staje się realna.

W październiku 2018 r. przedstawiciele spółki, zajmującej się odnową dworców, spytali mieszkańców, co ich zdaniem powinno się znaleźć w budynku dworca i w jego najbliższym otoczeniu. Zdaniem uczestników warsztatów, które miały wówczas miejsce w ratuszu, obecny obiekt trzeba by zburzyć, a na jego miejscu postawić nowy, bardziej estetyczny i funkcjonalny. Od tamtego czasu wobec tej inwestycji nic się nie dzieje.
W Ministerstwie Infrastruktury podkreślają, że priorytet mają dworce PKP zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym. Spółka PKP podkreśla, że bardzo ważna jest dla niej współpraca z samorządami, bo dzięki temu odnawiane dworce kolejowe mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu.

Jednak na liście dworców, które doczekają się przebudowy i remontu do 2022 r. nie ma dworca koszalińskiego. To wywołuje zniecierpliwienie działaczy różnych partii i organizacji pozarządowych. Niedawno konferencję na ten temat zwołali przedstawiciele koszalińskiego okręgu partii KORWiN, apelując do prezydenta miasta o konkretne działania w celu przyspieszenia remontu dworca. Piotr Jedliński przypomina, że samorząd nie jest właścicielem obiektu, nie może więc przystąpić do jego remontu. Włodarz Koszalina po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku lat wystosował pismo do prezesa zarządu Polskich Kolei Państwowych.

„(…) Koszalin od wielu lat zwraca się z prośbą do PKP S. A. o kompleksową modernizację istniejącego lub budowę nowego dworca PKP w Koszalinie, który od bardzo dawna nie przeszedł rewitalizacji i wyraźnie odstaje pod tym względem od dziesiątek wyremontowanych w bieżącej dekadzie w kraju dworców kolejowych, na których remont PKP S. A. przeznaczyły łącznie ponad miliard złotych pochodzących z różnych źródeł. Samorząd Koszalina w ostatnim czasie zrealizował w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej kilka dużych inwestycji, które znacząco poprawiły estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznej w jej otoczeniu. Sam dworzec pozostaje najsłabszym elementem całego układu transportowego rażąco niepasującym do wizerunku i infrastruktury nowoczesnego i sprawnego komunikacyjnie europejskiego miasta XXI wieku, w którym duże znaczenie ma przyjazny niskoemisyjny transport publiczny, w tym kolejowy. 29 sierpnia 2018 r. podczas wizyty w Koszalinie Pan Premier Mateusz Morawiecki osobiście zapewniał mieszkańców Miasta o przeznaczeniu 10 min zł na kompleksowy remont dworca, który ma stać się perełką architektoniczną. Pismem nr KOZ04.054.236.2018.MM2 / UNP: 2018-0364593 z dn. 3 września 2018 r. Członek Zarządu PKP S. A. Pan Andrzej Olszewski w odpowiedzi na kolejną interwencję poinformował nas, że zakończono postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej w ramach umowy ramowej, a planowaną datą rozpoczęcia robót budowlanych związanych z remontem dworca w Koszalinie jest luty 2020 r. W odpowiedzi na Uchwałę nr XLVIII/713/2018 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 20 września 2018 r. z Apelem Rady Miejskiej do Ministra Infrastruktury dotyczącym przyspieszenia kompleksowej modernizacji istniejącego lub budowy nowego dworca PKP w Koszalinie wraz z ok. 2 tys. podpisów mieszkańców Koszalina zebranych przez Komitet Społeczny „Tak dla nowego dworca PKP", w październiku 2018 r. otrzymaliśmy potwierdzenie Ministerstwa Infrastruktury o wpisaniu naszego obiektu na listę Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023 z planowanym oddaniem do użytku w I kwartale 2022 r.

(ejm)