Miasto - Tygodnik Koszaliński

Wnioski lepiej złożyć przez internet

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy al. Monte Cassino do 16 sierpnia do godz. 17 wydłużają czas pracy sali obsługi Biura Obsługi Klienta. Chcą w ten sposób ułatwić pracującym rodzicom składanie wniosków o świadczenie rodzinne Rodzina 500+. Od początku miesiąca można je składać także w formie papierowej.

Rządowy program „Rodzina 500 plus” trwa już trzy lata. Do tej pory świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie było przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko. Od zeszłego miesiąca można je uzyskać także na pierwsze dziecko. Nie trzeba spełniać kryterium dochodowego.

Po trzech latach funkcjonowania programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło pewne zmiany. Po pierwsze wniosek o przyznanie świadczenia rodzinnego będzie prostszy i krótszy. Obejmie tylko dwie kartki. Poza tym nie będzie już wysyłania decyzji przy braku przyznaniu świadczenia. Zniknie też kryterium dochodowe.

MRPiPS przypomina, że złożenie wniosku do końca września br. gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca rodzice dostaną najpóźniej do 31 października. Natomiast złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłaty świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Wydłużono termin na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko, z miesiąca do trzech miesięcy. Czas jest liczony od dnia urodzenia dziecka. Złożenie wniosku w tym czasie zagwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Pracownicy MOPR proszą o przesyłanie wniosków elektronicznie, przez strony internetowe banków, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal Empatia, ePUAP. Nie jest to trudne, bo system nie prześle wniosku z błędami czy z pustymi rubrykami. Pracownicy instytucji sami pozyskają dane o dochodach i inne niezbędne informacje.

W Koszalinie od lipca 2016 r. do rodzin, spełniających kryteria, wpłynęło 160 mln zł. MOPR szacuje, że w tym roku dostanie wnioski na ok. 16 tys. dzieci. Jedna rodzina dostaje tę formę pomocy finansowej na 10 dzieci. Warto wiedzieć, że świadczenie 500+ mogą dostać osoby prowadzące placówki wychowawcze, tworzące rodziny zastępcze, gdzie zwykle przebywa więcej dzieci.

W lipcu do koszalińskiego MOPR-u wpłynęło 9 tysięcy wniosków. Instytucja wypłaciła już 5 mln zł z tytułu tego świadczenia. Od 1 sierpnia można składać wnioski papierowo, z czego korzysta wielu rodziców i opiekunów. W siedzibie MOPR przy al. Monte Cassino od rana ustawiają się kolejki. Pracownicy socjalni apelują, aby wypełniać wnioski przez internet, na stronach swoich banków, bo jest to o wiele prostsze i szybsze. – Wnioski, które obecnie przyjmujemy, dotyczą też dzieci, które już są objęte programem – informuje Urszula Borzęcka, zastępca dyrektora MOPR-u w Koszalinie ds. Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej. – Nie prowadzimy statystyk, ile wniosków wpływa na pierwsze dziecko.

Pieniądze z programu Rodzina 500+ mogą być wypłacane na konto rodzica lub opiekuna prawnego, albo na konto wskazanej przez niego instytucji lub placówki, np. przedszkola, szkoły, zarządcy nieruchomości. Niektóre osoby proszą o to, bo mają pewność, że pieniądze trafią tam, gdzie powinny. W przypadku, gdy pracownicy socjalni potwierdzą informacje, że jakaś rodzina wydaje pieniądze ze świadczenia wychowawczego niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. na alkohol, przekazuje bony, które można wymienić na produkty w ponad dwustu koszalińskich sklepach. To m.in. punkty z artykułami dziecięcymi, apteki, sklepy spożywcze, papiernicze, obuwnicze. Obecnie tylko jedna rodzina otrzymuje takie bony.

Wprowadzenie programu Rodzina 500+ rozwiązało problemy finansowe wielu rodzin, przez co przestały korzystać z pomocy materialnej oferowanej przez MOPR. Jednak niektórzy potrzebują innego wsparcia, po które też przestali się zgłaszać. – Prosimy te osoby, aby nie bały się do nas przyjść, szukać pomocy, bo zakres naszej działalności jest szeroki – dodaje Urszula Borzęcka. – Mamy specjalistów, którzy podejmują interwencję, jeśli dostaną sygnał, że w danej rodzinie dzieje się coś złego. Mamy asystentów rodziny. Zdarzają się przecież problemy z dziećmi, nastolatkami albo między dorosłymi. Nam nie chodzi o odbieranie dzieci z ich rodziny biologicznych. Robimy to jedynie w ostateczności, wykonując postanowienie sądu, jeśli zagrożone jest dobro dzieci. Nie chcemy tego robić, bo wiemy, że dzieci kochają swoich rodziców i chcą być z nimi. Dlatego zabranie ich do placówki wychowawczej to już skrajność. Prawo nakazuje nam, jak i każdemu obywatelowi, reagować na krzywdę, która dotyka najmłodszych. Niestety, często dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy wydarzy się tragedia. Dlatego lepiej zgłosić się do nas wcześniej, bo jesteśmy po to, aby pomagać.

(ejm)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Wnioski lepiej złożyć przez internet