Miasto - Tygodnik Koszaliński

Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce

 Uroczystości z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej :: Fot: Magda Pater

Od wielu lat święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę decydujących walk w czasie Bitwy Warszawskiej. To podkreślenie doniosłości tego wydarzenia sprzed niemal stu lat. Niektórzy historycy zaznaczają jednak, że do tej pory nie doczekało się ono właściwego upamiętnienia, jakim byłoby muzeum.

Na uroczyste obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprosili koszalinian Prezydent Koszalin,a Piotr Jedliński, Dowódca Garnizonu Koszalin cz.p.o. ppłk Wiesław Kawecki i Przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoni Burzyński. Piotr Jedliński przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej dla dalszych losów całego kontynentu.

– W jej rocznicę składamy hołd i oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. Pokonując wrogą armię zrealizowali jedno z najpiękniejszych polskich marzeń: marzenie o wolnej Rzeczpospolitej – zaznaczył. – Każdemu, kto w pierwszych dniach sierpnia 1920 roku przyglądał się Polsce z oddali, sukces Armii Czerwonej wydawał się faktem dokonanym. Na drodze tej wielkiej armii, dążącej do podboju całej Europy, stanęła, jeszcze słaba, stojąca dopiero na progu państwowości, Polska. Siła Rzeczpospolitej był jej naród, który nie godził się na ponowną utratę wywalczoną po ponad stu dwudziestu latach wolności. Dzięki jego mobilizacji i wysiłkowi Polska przetrwała lata zaborów. Polacy stanęli nie tylko w obronie swojego państwa, ale także drogich im wartości: demokratycznych i chrześcijańskich. Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Wojska Polskiego- dziękuję za owocną współpracę i życzę wszelkiej pomyślności. W dwudziestym pierwszym wieku stoją przed nami nowe obowiązki, które wykonujemy, wierząc niezmiennie we własne siły. Żyjemy w wolnej Polsce, ale nie zapominamy o tych wszystkich, którzy przynieśli nam tę wolność, w tym o dowódcach i żołnierzach Bitwy Warszawskiej, o jej znanych i nieznanych bohaterach.

 

Pułkownik rezerwy Andrzej Witek, prezes Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Koszalinie, przyznaje, że wielu młodych nie ma pojęcia, czym była Bitwa Warszawska. - Na szczęście jest młodzież, która się interesuje naszą najnowszą historią, na przykład uczniowie koszalińskiego „elektronika” – przyznaje z uznaniem. – Podczas naszych spotkań, nie tylko z uczniami, opowiadamy o tych ważnych dla Polski wydarzeniach, i roli, jaką odegrał w nich Józef Piłsudski. Bez wątpienia to on obmyślił plan Bitwy Warszawskiej, udzielał wskazówek dowódcom. Generał Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Tadeusz Rozwadowski dziękował mu za pomysł bitwy i jej wizję. Wartość myśli marszałka w zwycięskim dla nas przebiegu tej bitwy jest niezaprzeczalna.

Podczas uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zasłużeni funkcjonariusze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych otrzymali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie. Nie zabrakło salwy honorowej, składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem i defilady wojskowej.

 

 

(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce