Rusza przebudowa ważnego ronda

Remontowane rondo :: Fot: Magda Pater

Utrudnienia w ruchu na ul. Wąwozowej nie będą jedynymi, z jakimi użytkownicy koszalińskich dróg będą mieć do czynienia w najbliższych tygodniach. Od poniedziałku, 26 sierpnia, zamknięta dla ruchu zostanie ul. Śniadeckich na odcinku od ul. Jana Pawła II do wjazdu na parking Politechniki Koszalińskiej.

Zmiany te są związane z, kolejną w ciągu ostatnich lat, przebudową skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Śniadeckich. Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, inwestor, miał na ten cel zarezerwowane w budżecie 3,804 mln złotych. Przetarg na przebudowę problematycznego ronda wygrała firma Domar z Tatowa w gminie Biesiekierz, która wykona to zadanie za ponad 3,641 mln zł. Przebudowa ma zakończyć się do 15 października br., a całkowite zakończenie i rozliczenie inwestycji jest zaplanowane do połowy listopada. Rondo zyska nową nawierzchnię i oświetlenie. Zaplanowane są też nowe ścieżki rowerowe, chodniki, a przejścia dla pieszych staną się bezpieczniejsze.
– Pojawi się wyraźniejsze oznakowanie i poprawi widoczność dla kierowców – informuje Robert Grabowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. – Inwestycja jest finansowana nie tylko z budżetu miasta, ale także z Funduszu Dróg Samorządowych, z którego dostaliśmy ponad dwa miliony zł.

Z powodu zamknięcia skrzyżowania autobusy komunikacji miejskiej na poszczególnych liniach będą jeździły przez ul. Kołłątaja i ul. Staszica. Zmiana ta zacznie obowiązywać od 26 sierpnia do odwołania. Dla autobusów linii nr 16, 17 i 18 wyłączone z użytkowania będą przystanki przy ul. Śniadeckich/Politechnika 01, ul. Śniadeckich/Politechnika 02 oraz ul. Staszica 01. Te autobusy, jadąc w kierunku ul. Władysława IV, będą się zatrzymywać na przystanku tymczasowym przy ul. Kołłątaja. Natomiast jadąc w kierunku przeciwnym, na osiedle Bukowe, zatrzymają się na przystanku tymczasowym przy ul. Akademickiej. Na tym przystanku zatrzymają się też autobusy linii nr 9, 11 i 14, kierujące się na osiedle Bukowe. Jadąc w stronę ul. Fałata i Orląt Lwowskich, będą miały przystanki przy ul. Kołłątaja/Staszica 01. Nie zmienią się natomiast lokalizacje przystanków: ul.Śniadeckich 01, Śniadeckich 02, Śniadeckich/Hala 01, Staszica 02, Politechnika 01 i Politechnika 02.

Utrudnienia napotkają też kierowcy samochodów. Całkowicie zamknięty dla ruchu zostanie wjazd w ul. Śniadeckich z ul. Jana Pawła II. Nie będzie można też wyjechać z ul. Śniadeckich na ul. Jana Pawła II. W okolicach ronda na tym skrzyżowaniu jadący w kierunku ulicy Władysława IV będą poruszać się tylko jednym pasem jezdni na odcinku ul. Jana Pawła II. Natomiast kierowcy jadący w przeciwnym kierunku na przeciwległy pas ruchu będą przemieszczać się po betonowych płytach. Po kilkudziesięciu metrach jazdy po zwężonym odcinku ruch zostanie ponownie przekierowany na dotychczasowy przebieg ul. Jana Pawła II w kierunku ronda kardynała Ignacego Jeża, ul. Gdańskiej i ul. Fałata. W związku z przebudową tego skrzyżowania zamknięte zostaną wjazd i wyjazd z ronda przy ul. Jana Pawła II/ul. Śniadeckich w wewnętrzną część ul. Fałata.

(ejm)