Wspólna droga do lepszego osiedla

W czwartkowe popołudnie prezydent miasta Piotr Jedliński spotkał się z mieszkańcami osiedla Lechitów, aby omówić i rozwiązać problemy, z którymi borykają się na co dzień. Spacer po najważniejszych miejscach osiedla był okazją do wysłuchania uwag oraz skarg mieszkańców.

Jednym z problemów zgłaszanych przez mieszkańców jest stan chodników, które są krzywe i zniszczone, co utrudnia poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom starszym i niepełnosprawnym. Mieszkańcy zwracali również uwagę na brak osłon na śmietnikach, co stwarza problem z utrzymaniem czystości i estetyki.

Prezydent wraz z mieszkańcami udał się m.in. na ul. Lutyków i Poprzeczną, gdzie jedna z mieszkanek zgłosiła problem utrudnionego dojazdu karetki. – Na ul. Lutyków 24a i Poprzecznej 8, to jest taki budynek w literę L, są dwa duże świerki, które powinny być już dawno wycięte. Karetka nie może podjechać pod klatkę, bo ma za wysokie anteny. Tyle razy już to zgłaszaliśmy. Byłam w ZDiT, już od dwóch lat chodzę, walczę i nie ma nam kto pomóc. Z drugiej strony jest wjazd od ul. Poprzecznej 8. Są tam suche drzewa, które powinny być już dawno wycięte. Tu ludzie chodzą, dzieci się bawią, matki z dziećmi przechadzają. Kiedyś komuś może stać się krzywda – mówiła Halina, mieszkanka osiedla.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent poinformował, że do Urzędu Marszałkowskiego został zgłoszony projekt rewitalizacji kolei wąskotorowej wraz z parkingiem przy ul. Kolejowej. – Kiedy pierwszy raz zgłaszaliśmy wniosek o dofinansowanie rewitalizacji kolejki, to niestety spotkaliśmy się z odmową, ponieważ oceniono, że nie jest to produkt turystyczny, regionalny. W tej chwili po przedłużeniu tej trasy i dyskusji nad ścieżkami rowerowymi kolej wąskotorowa jest wymieniana jako regionalny produkt turystyczny, co ułatwi nam zdobycie dofinansowania. Przed nami jeszcze dyskusja z pozostałymi samorządami, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu – powiedział Piotr Jedliński. – Parking na ulicy Kolejowej przed przychodnią to miejsce, które wymaga remontu.
W trakcie spotkania poruszono także kwestię dewastacji placu zabaw i alei Różanej. Prezydent zachęcał mieszkańców do współpracy z policją i strażą miejską, żeby złapać sprawców. Podkreślił, że zgłaszanie problemów na spotkaniach w Radzie Osiedla jest ważne, ale konieczna jest również interwencja straży miejskiej czy policji.

Prezydent spotka się z mieszkańcami cyklicznie. – Wychodzę do mieszkańców, bo taki jestem. Wolę bezpośredni kontakt niż kontakt zza biurka poprzez różnego rodzaju papiery czy pisma. Podczas tych spotkań dowiadujemy się bezpośrednio, co mieszkańców boli, są takie rzeczy, które można załatwić od ręki i są takie, które wymagają czasu. W mojej ocenie jest to najlepsza forma kontaktu – podkreślił. A przed prezydentem jeszcze dwa spotkania na osiedlach: Jedliny i niedawno powstałym osiedlu Kretomino. Na osiedlu Jedliny prezydent będzie we wtorek, 20 czerwca o godzinie 17. Spotkanie składa się z dwóch części: spaceru i spotkania. Początek spaceru przy ul. Partyzantów 17 (Park Technologiczny). Spacer zakończy się w Zespole Szkół nr 7 ul. Orląt Lwowskich 18.

– Już 25 czerwca odbędą się wybory Rady Osiedlowej Kretomina. Spotkanie na tym osiedlu będzie także inauguracją nowej rady, nowego składu i nowej działalności kolejnego osiedla w Koszalinie – dodał prezydent.

Monika Kwaśniewska